Çin, iklim değişimiyle küresel savaşta yeni bir sistem başlatıyor

Çin, iklim değişimi ile mücadelede daha sert  ve kesin taahhütlere girişiyor. Aslında Çin, bu konuda oldukça iddialı hedefler açıklamıştı ancak bu hafta söz konusu hedeflere ulaşmada yeni bir önemli adım atıldı.

Çin, iklim değişimi ile mücadelede daha sert  ve kesin taahhütlere girişiyor. Aslında Çin, bu konuda oldukça iddialı hedefler açıklamıştı ancak bu hafta söz konusu hedeflere ulaşmada yeni bir önemli adım atıldı. Avrupa Birliği 14 Temmuz Çarşamba günü küresel ısınmaya karşı yeni planlarını sunmuştu. Şimdi Çin de bu yönde çok dikkat çekici bir adım atıyor. İlgililerin açıklamalarına göre Çin, 16 Temmuz Cuma günü,  “karbondioksit emisyon hakları ticareti” (ETS) ile ilgili çoktandır beklenen sistemi açıklayacak.

Çin Çevre Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin, söz konusu sistemin bu ay içinde yürürlüğe konacağını belirtti. Buna göre hazırlık çalışmaları, esas itibarıyla büyük ölçüde tamamlanmış durumda ancak ulusal düzlemde temmuz ayı içinde geçerlilik edinecek. Bakan yardımcısının herhangi bir kesin tarih belirtmemesine karşın uluslararası basın gelecek hafta açılışın yapılacağını yazdı.

Çin’in bu niyet beyanı, büyük ülkelerin iklim değişimi konusundaki ciddiyetlerinin bir diğer göstergesi. Çin’de benimsenerek yürürlüğe girecek olan karbondioksit emisyon haklarına ilişkin sistem, medya kuruluşlarının açıklamalarına göre, dünyanın en büyüğü olup bu ülkenin iklime ilişkin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak nitelikte. 

Esasen Halk Cumhuriyeti'nin bu alandaki çabaları, Devlet Başkanı Xi Jinping'in geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda açıkladığı hedeflerde somutlaşmıştı: Çin, buna göre, karbondioksit emisyonlarının doruğuna 2030’dan önce ulaşıp karbon nötr aşamaya da 2060’dan önce ulaşacak.  
 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı