Global: ABD ve müttefikler, Rus petrol fiyatını varil başına 40-60 dolar arasında tutmayı tartışıyor

ABD ve müttefikleri Rus petrolünün fiyatını varil başına 40 ila 60 dolar arasında sınırlandırmayı tartışıyorlar.

ABD ve müttefikleri Rus petrolünün fiyatını varil başına 40 ila 60 dolar arasında sınırlandırmayı tartışıyorlar. Müttefikler, G-7 zirvesi öncesinde başlayan tartışmalarda, Rusya'nın petrol gelirlerini sınırlamanın ve kendi ekonomileri üzerindeki etkiyi en aza indirmenin çeşitli yollarını araştırıyorlar. Amaç, Moskova'nın Ukrayna'daki savaşı finanse etme yolunda gelirlerini kesmek, ancak risk, kötü uygulanan önlemlerin petrol fiyatlarında ani bir artışa yol açmasıdır. Batı’nın bu hamlesi de kötü uygulandığı takdirde asli amacına hizmet etmeyecek bir piyasa başarısızlığına sebebiyet verebilir. Petrol fiyatlarındaki düşüşten önce, Rus ham petrolü varil başına 80 dolar civarında işlem görüyordu.

 

Brent petrol ve Rus Ural petrolü karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

28 Haziran'da Almanya'da yapılan zirvede liderler, petrol üzerinde anlaşmaya varılan bir fiyatın altında satın alınmadıkça, Rus ham petrol ürünlerini sevk etmek için gereken sigorta ve nakliye hizmetlerini yasaklayarak fiyatları sınırlama seçeneklerini araştırmaya karar vermişlerdi. Petrol alıcılarının daha düşük fiyatlara ve emtiaları taşımak için ihtiyaç duydukları sigorta gibi kilit hizmetlere erişmeleri gerekecek. Eşiğin ayrıca, Rusya'nın ihracata devam edeceği bir seviye belirlenmesi gerekiyor. ABD ayrıca, petrolü daha yüksek fiyatlarla taşıyan nakliye şirketlerine yönelik olası kısıtlamalar ve üzerinde anlaşmaya varılan herhangi bir eşiğin üzerinde satışları kolaylaştıran bankalar ve finans kuruluşlarına yönelik yaptırımlar da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel yaptırım aracını da değerlendiriyor.

 

G-7 tebliğinde bahsedilmiş olsa da, fikrin hala ete kemiğe büründürülmesi gerektiğinden ve bir takım engellerin bulunduğundan, yakın gelecekte bir anlaşmaya varılacağına dair birçok şüphe var. Bununla birlikte, somut bir öneriye ulaşmak için tartışmalar devam ediyor. AB yaptırımları, oybirliği ve 27 üye ülkenin tümünün desteğini gerektiriyor.

 

G-7 ülkeleri ve AB, Rus petrolünü ithal etmeyi aşamalı olarak durdurmayı kabul etti. Ancak bunu yaptıkları için, Moskova diğer alıcılara indirimli fiyattan ihracatı artırmaya çalıştı. Birkaç ülke petrol arzından kaçınsa da, Rusya hala petrolden günde 600 milyon dolardan fazla alıyor. Son veriler, ana alıcılardan Çin'in Mayıs ayında sona eren üç ayda Rus petrolü, gazı ve kömürüne harcadığı parayı ikiye katladığını gösteriyor. Hindistan aynı dönemde 5,1 milyar dolar harcadı, bu bir yıl önceki değerinin beş katından fazla.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı