25 sektörde Ar-Ge’ye dev yatırımlar yapan en inovatif şirketler Türkiye’de

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun yayınladığı, Türkiye’nin “AR-GE ve İnovasyon Harcaması En Yüksek” şirketlerinin rapor ve analizleri gösteriyor ki en az 25 sektörde faaliyet gösteren Türk firmalarımız AR-GE harcamalarıyla Türkiye'de örnek bir vizyon sergilerken, inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge'ye ayırdıkları dev bütçelerle de dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor.

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun yayınladığı, Türkiye’nin “AR-GE ve İnovasyon Harcaması En Yüksek” şirketlerinin rapor ve analizleri gösteriyor ki 25'i aşkın sektörde faaliyet gösteren Türk firmalarımız AR-GE harcamalarıyla Türkiye'de örnek bir vizyon sergilerken, inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge'ye ayırdıkları dev bütçelerle de dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor.

Ülkemizin 81 ilinde “ortak akıl” sinerjisi ile yüzlerce üye kurum ve kuruluş ile birlikte ülkemizin her alanda büyümesi çalışan Mimar ve Mühendisler Grubu, her yıl düzenlediği "EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon & Teknoloji Zirve ve Sergisi ile üniversite, teknopark, ilham veren kurum ve kişilerimiz ile birlikte “ortak akıl” ile Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinde ileri teknoloji ihraç eden bir konuma getiren yüzlerce başarılı yerli sanayi üreticimizi ağırlıyor.

"Firmalarımız AR-GE harcamalarını her yıl en az 3’e katlamaktalar"

Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Bülent Şen, “Türkiye’nin savunma sanayi, bilişim teknolojileri, enerji, mobilya, makine, otomotiv, yedek parça, havacılık, uzay teknolojileri, e-mobilite, oyun, telekomünikasyon, fintech, e-ticaret, finansal ödeme sistemleri, finans teknolojileri, kimya, enerji teknolojileri, yenilenebilir enerji, ulaştırma, ilaç ve sağlık teknolojileri başta olmak üzere en az 25 sektörde AR-GE ve inovasyonda dünya sıralamasında en başlarda olan firmalar Türkiye’de. Özellikle son 10 yılda yıldızı parlayan şirketler gelişmiş ülkeler seviyesinde gerçekleştirdikleri AR-GE yatırımları ile ileri teknoloji ürün ve hizmetler üretmekteler. Türkiye’de küresel düzeyde faaliyette bulunan ve ileri teknolojik ürünleri üreten bu firmalarımız AR-GE harcamalarını her yıl en az 3’e katlamaktalar. Tüm dünya ülkeleri özellikle Türkiye’nin savunma sanayii, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, fintech ve oyun alanlarında sunduğu ileri teknoloji ürün ve hizmetleri çok yakından takip etmekteler. Türkiye’nin her şehrindeki teknoparklarımız, üniversitelerimiz, OSB’lerimiz ve sanayi bölgelerimizden dünyaya ilham verecek şekilde start-up'lıktan yükselen “Unicorn”larımız hatta “Decacorn” adaylarımız çıkmakta. Bu hızımız tüm dünyada yankılanmakta" dedi.

Yıldızı parlayan “Unicorn”larımızı “Decacorn” olma yolunda destekliyoruz!

"Mimar ve Mühendisler Grubu olarak, AR-GE ve inovasyon faaliyetleri ile dünyaya ürün ve hizmet ihraç eden 100’ü aşkın Türk şirketimizi, bu şirketlerimizin dünyaya ihraç ettiği teknolojileri, sektör ve kamunun değerli temsilcilerini, ilham veren girişimcilerimizi, icatlarıyla dünyanın dikkatini çeken liseli ve üniversiteli mucit gençlerimizi, üniversiteli ve liseli gençlerimizi, yüzlerce sektörden katılım sağlayan tüm ilgilileri bu etkinliğimizde biraraya getirdik" diyen Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Bülent Şen, "Mimar ve Mühendisler Grubu olarak değerli teşrifleri ile sayın Enerji ve Tabii Kaynakar Bakanımız Fatih Dönmez'i, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve bakan yardımcılarımızı ve değerli teşrifleri ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Mahmut Gürcan'ı bu yıl da Gebze Bilişim Vadisi'nde "EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon& Teknoloji Zirve ve Sergisi" fuar ve konferanslarımızda gençlerimiz, girişimcilerimiz ve sektörler temsilcilerimiz ile biraraya getirmenin mutluluğu ile 2023 yılı EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon& Teknoloji Zirve ve Sergisi" için çalışmalarımızı 81 ildeki birbirinden girişimci, yetkin, azimli ve yetenekli Mimar ve Mühendisler Grubu üyesi temsilcilerimiz ile birlikte çalışmaktayız. Tüm dünyanın dikkatini çeken ve bununla beraber globale de hizmetlerini ve ürünlerini taşıyan, bayrağımızı onlarca ülkede dalgalandıran ve ülkemizin gururu firma, kurum, teknoparklarımız ve üniversitelerimize ödüllerimizi takdim ettik. Yatırımlarıyla ilham veren KOBİ’lerimiz artık ihracatçı oldu. Onlar da "EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon & Teknoloji Zirve ve Sergisi”nde ilham veren hikayelerini gençlerimizle paylaştılar. Mimar ve Mühendisler Grubu olarak inovasyon ve AR-GE’nin sinerji merkezi olan "EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon&Teknoloji Zirve ve Sergisi’ni 2023 yılının Mart ayında gerçekleştireceğiz ve yine AR-GE, inovasyon ve ileri teknolojide en öne çıkan ürün ve hizmetlerimiz değerli temsilcileri de bizlerle olacak. Fuar alanımızda dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcilerimiz, yatırımcılarımız ve yurt dışı misyon temsilcilerimiz, Türkiye’nin dünyaya sunduğu bu ürün, hizmet ve teknolojileri ilk kez deneyimleme imkanı bulacaklar. Mimar ve Mühendisler Grubu olarak sektörlerimizin, üniversitelerimizin, teknoparklarımız ve mucit gençlerimizin her zaman yerinde sunum gerçekleştirmeleri için etkinliklerimizi sürdüreceğiz” sözlerini kamuoyu ile paylaştılar" diye konuştu.

KOBİ’LER son 10 yılda türkiye'de rekor gelişmeye imza attılar!

“Hedefimiz hep birlikte Türkiye’den daha yüzlerce global marka çıkarmak” diyen Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Bülent Şen, “Firmalarımız globale ihracat amacıyla markalarını genişletmekte ve yeni markalar kurmaktalar. En az 5 kıtada 50 ülkeye ihracat yapan örnek yüzlerce firmamız özellikle Avrupa’da ilk 10’da yer almaktalar. Ülkemizdeki yerli firmalarımız yerli üretim için ilham veriyorlar. Özellikle KOBİ’lerimiz yatırımlarımızdan ve ihtiyaçlarımızdan ilham alarak girişimler yapıyor, ihracatçı firmalara dönüşüyorlar. KOBİ’lerimiz ihtiyaç olan ürünleri kendimiz de üretebilmemiz için son 10 yılda Türkiye dünyada önemli rekorlara imza atarak atılım yaptılar. Şirketlerimiz, teknopark ve üniversitelerimiz, fonlar, yatırımcılar, teşvikler ve güçlü ortak sinerjiye dayanan, ülkemizin dünyada ekonomi, üretim ve istihdamda en güçlü konumunu korumasını hedefleyen bir ekosistem içeresinde hep birlikte büyüyorlar, cari açığı azaltarak yatırım yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.