3. Çeyrek 2020 Tahminleri

Çeyreksel bazda güçlü sonuçlar beklediğimiz sanayi şirketleri: Tahminlerini hazırladığımız şirketler içerisinde tüm oto ve lastik şirketleri, Migros, Şok Marketler ve Turkcell’in güçlü kar açıklamasını beklemekteyiz. (Gedik Yatırım)

Çeyreksel bazda güçlü sonuçlar beklediğimiz sanayi şirketleri: Tahminlerini hazırladığımız şirketler içerisinde tüm oto ve lastik şirketleriMigrosŞok Marketler ve Turkcell’in güçlü kar açıklamasını beklemekteyiz. Oto ve lastik şirketleri pandemi sırasında düşen banka faizleri ve güçlü talep sayesinde güçlü faaliyet sonuçları açıklayabilir. Marj normalleşmesini bir önceki çeyrekte tamamlayan Migros’un ise çeyreksel bazda güçlü FAVÖK ve artan nakit akışı ile borçluluğunu azaltmaya devam etmesini bekliyoruz. Aynı şekilde, Şok Marketler hafif azalan marjlara rağmen, güçlü karlılık trendini sürdürebilir. Turkcell ise veri kullanımındaki artış, faturalı abone kazanımları ve fiyat ayarlamaları ile güçlü gelir ve FAVÖK artışı sağlayacaktır.

  

Çeyreksel bazda göreceli olarak daha zayıf kar açıklamasını beklediğimiz sanayi şirketleri: Takibimizde olan şirketler içinde Tüpraş’ın ise üçüncü çeyrekte global rafineri marjlarının zayıf seyri, stok karına rağmen, şirketin faaliyet performansını baskılayacaktır. Kur farkı zararlarının da etkisi ile şirketin bu çeyrek zarar açıklamasını bekliyoruz.

Özel bankaların çeyreksel karlarının ikinci çeyreğe göre daha olumlu açıklanmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının düşen kredi karlılıkları ve artan ticari zararlar ile birlikte önceki çeyreğe göre daha düşük karlılık yaratmalarını bekliyoruz.  Özel bankalar arasında ise çeyreklik bazda %25’lik kar artış ile en güçlü artışı Yapı ve Kredi Bankası’nın açıklamasını bekliyoruz. Güçlü kar beklentimizin arkasındaki nedenler, stabil net faiz marjı, güçlü sabit kıymet getirisi ve geçen dönemden daha kuvvetli olması muhtemel komisyon gelirleri olarak sayılabilir.  Garanti Bankası’nın da %15’lik bir çeyreklik artış ile makul bir kar açıklamasını beklemekteyiz. Özel bankalar içerisinde Akbank’ın ise azalan kredi marjları nedeni ile göreceli olarak daha zayıf çeyreksel kar açıklamasını beklemekteyiz. Ancak bu kar düşüşünün bankanın göreceli muhafazakâr muhasebe stratejisinden kaynaklandığını ve düşen kar etkisinin hisse üzerinde sınırlı etki yapmasını beklediğimizi belirtmek isteriz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı