AB CDS ve Avrupa finansal sistemi

Avrupa CDS endeksi Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Avrupa CDS endeksi Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı… S&P Global Market Intelligence verilerinin gösterdiğine göre, Avrupa şirket tahvillerinin risklere maruz kalmanın sigortalanmasının maliyeti, Covid-19 pandemisinin dünya piyasalarını sarstığı Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Alt yatırım sınıfı Avrupalı şirketlerden oluşan bir sepete maruz kalmanın maliyetini ölçen iTraxx European Crossover endeksindeki fark, piyasaların yeni baskı altına girmesiyle 23 Eylül Cuma gününe göre 14 baz puan (bps) artarak 651 baz puana yaklaştı. Artan faiz oranlarına ilişkin korkular ve geçen haftaki mali tablonun ardından İngiliz varlıklarındaki keskin satışlar bu risklerin arasında.

Veriler, endeksin yıl başından bu yana 400 baz puandan fazla arttığını gösterdi.

 

Üç Haneli Maliyet… Avrupa yüksek dereceli temerrüt takas endeksi 100 baz puanın üzerine çıktı… Kaynak: Bloomberg, CBBT

2022 yılının başından bu yana net bir yükseliş trendi görebiliyoruz. Yukarıda gördüğümüz gibi, endeks 23 Eylül'de 651 baz puan ile sona erdi ve bu, Mart 2020 pandemi resminden 4.65 daha yüksek. Emtia fiyatlarının yükselmesine, ekonomik büyümenin yavaşlamasına ve piyasalardaki belirsizliğe yol açan Ukrayna'daki savaş nedeniyle son zamanlarda eğrinin hızla yükseldiğini tahmin edebiliriz.

Sonuç? Avrupa bankaları CDS'leri ve ilgili risk parametreleri, CS ve DB ile ilgili sorunlar nedeniyle yeniden gündemde. İsviçre ve Avrupa Merkez bankalarının negatif faiz sisteminden çıkışının ardından devlet tahvili ve banka tahvillerindeki hareketler belirleyici olmakta ve bu dönemde bankaların portföylerindeki türev varlıkların profili devreye girmektedir. Bu dönemde İtalyan bankalarına da dikkat etmek gerekebilir.

Kaynak: Tera Yatırım - Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı