ABD’de görev değişimi

ABD’de Kasım ayında gerçekleştirilen seçimi önde bitiren Biden bugün gerçekleştirilecek törenle başkanlık görevini devralacak.(ÜNLÜ Menkul )

ABD’de Kasım ayında gerçekleştirilen seçimi önde bitiren Biden bugün gerçekleştirilecek törenle başkanlık görevini devralacak. TSİ 19.15’te başlaması beklenen törende Biden saat 20.00’de yemin ederek ABD’nin 46. başkanı olacak. Biden’ın göreve başlaması ile birlikte 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki mali teşvik paketi ise piyasaların odak noktasına yerleşecek. Öyle ki, paketin aynı büyüklükte hayata geçirilmesine soru işareti ile yaklaşıldığını düşünürsek önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak sonuç varlık fiyatlarının yön bulması adına da önem taşıyor. Fed’in 2024 yılına kadar faizlerde artırıma gitmesinin beklenmediği bir dönemde ekonomiye verilecek büyük ölçekli desteklerin yanında Biden yönetiminde küresel gerginliklerin göreceli olarak azalacağı beklentisi ise dolar endeksinin güçlü bir performans ortaya koyma ihtimalinin yüksek olmadığına işaret ediyor.

 

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul yukarı yönlü eğilimini koruyor. Teknik açıdan önemli bir seviye olan 1550 puanın üzerinde kapanış yaparak haftaya güçlü bir başlangıç yapan BIST-100 endeksi dün daha önce aşmakta zorlandığı 1568 puanın üzerini test etse de bu bölgede tutunmayı başaramadı.  Buna karşın endeks özellikle son bir aydır devam eden yukarı yönlü trendine geri dönmüş durumda. Sık sık vurguladığımız gibi gerçekleşen sert yükselişlerin ardından kâr satışlarına kapı açık kalmaya devam ediyor. Ancak şimdilik kısa vadeli indikatörlerde belirgin bir geri dönüş sinyalinin olmaması olası satışların ciddi boyutlara ulaşmadan karşılanma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

 

EUR/USD güç toplamaya çalışıyor. Tatilin ardından ABD piyasalarının açılması ile birlikte paritede hareketlilik artarken yeniden 1,21’in üzerinin test edilmeye başlandığını görüyoruz. Teknik açıdan baktığımızda ise görünüm anlamlı şekilde değişmiş değil. Öyle ki yukarıda 1,2220 seviyesini ilk önemli direnç noktası olarak takip etmeye devam ederken bu seviyenin altında kalan yükselişlerin tepki alımının ötesine geçmesini beklemiyoruz. Diğer taraftan 10 yıllık vadede ABD ve Almanya tahvil faizleri arasındaki fark ise son birkaç günde geri çekilmiş olsa da göreceli olarak yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Bu da paritenin daha fazla destek bulmasını zorlaştıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Biden’ın göreve başlaması ile birlikte kısa vadede özellikle mali teşvik paketine ilişkin gelişmelerin pariteye yön veren faktör olarak çalışacağını tahmin ediyoruz.

 

TL’de sakin seyir devam ediyor. Uzun süredir ağırlıklı olarak 7,30-7,50 bandında hareket eden USD/TL zaman zaman söz konusu bandın üzerini test ediyor olsa da kapanışların bant içerisinde yapılmaya devam edilmesi kısa vadeli görünümde anlamlı bir farklılık oluşmasına izin vermiyor. PPK toplantısı öncesindeki son işlem gününde de bu tablonun değişmesini beklemiyoruz. Yarınki toplantı sonucu ve verilecek mesajlar ise kurun yönünü belirleyecek ana unsurlar olacaktır. Ağırlıklı görüş toplantıdan faiz artırımı kararı çıkmayacağı yönünde olsa da henüz yıl içi zirveye ulaşmayan enflasyonun görünümünü nedeniyle bu yönde bir adım olasılık dışı değil.

 

Ons altın güç topluyor. 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1844 doların üzerini test etmeye devam eden altının ons fiyatı bu bölgede momentum kazanmaya çalışıyor. Şimdilik başaramamış olsa da söz konusu seviyenin üzerinde kapanışlar yapılması durumunda kısa vadeli indikatörlerin de iyileşme sinyalleri verebileceğini düşünürsek daha fazla güç kazanılması şaşırtıcı olmayacaktır. Böyle bir senaryoda 1865 dolar seviyesinin altın açısından ilk direnç noktası olarak öne çıkacağını düşünüyoruz. Öte yandan ABD’de bugün Biden’ın göreve gelmesi ile birlikte mali teşvik paketine ilişkin gelişmelerin altın fiyatları üzerindeki etkisinin artmasını bekleriz.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı