ADP verisini beklerken

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 10,487,214 – tedaviye pozitif cevap veren 5,366,332 – ölü sayısı 511,546 kişiye ulaşmıştır. Vaka sayısı 10,5 milyon kişiye ulaşırken, virüs etkisini sürdürmektedir.(GCM Yatırım)

 

ABD

“ADP Tarım Dışı İstihdam Değişimi”

Cuma günü açıklanacak istihdam rakamları öncesi öne çıkması beklenen verilerden biri de hafta ortasında açıklanacak ADP tarım dışı istihdam değişimi olacak. Küresel çapta ortalığı altüst eden corona virüsü nedeni ile ABD istihdam piyasasında sarsılmaların olması kaçınılmaz olmaktadır. ADP verisi Mayıs ayında virüsün yıkıcı etkileri ile -2760K gerçekleşmiştir. Haziran ayı verisi içinde 2900K beklentisi bulunmaktadır.

“PİYASANIN ROTASI”

ADP Verisini Beklerken…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 10,487,214 – tedaviye pozitif cevap veren 5,366,332 – ölü sayısı 511,546 kişiye ulaşmıştır. Vaka sayısı 10,5 milyon kişiye ulaşırken, virüs etkisini sürdürmektedir.

Bugün ABD tarafında ADP verisini takip edeceğiz.

GCM Yatırım Araştırma tarafından hazırlanan analizlerimiz;

 • “Enflasyon, Türk Varlıklarını Nasıl Etkileyebilir?” izlemek için tıklayınız.
 • “30 Haziran – 3 Temmuz Gündem Başlıkları” izlemek için tıklayınız. 
 • “ABD – Meksika – Kanada Anlaşması Devreye Giriyor” okumak için tıklayınız.
 • “Tesla, İkinci Çeyrekte Zarar Etmeyebilir” okumak için tıklayınız.
 • “Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti” okumak için tıklayınız.
 • “ABD ve Avrupa Hisse Senetleri İçin Analist Beklentileri ve 12 Aylık Hedef Fiyatları” okumak için tıklayınız.
 • “Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanabilir?” okumak için tıklayınız.
 • “Gram Altın’da Gelişmeler ve Teknik Görünüm” izlemek için tıklayınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • “Haziran ile ilgili ilk veriler ümit verici. Temmuzla birlikte çok daha büyük bir sıçrama içine gireceğimizden şüphe duymuyoruz.”
 • “Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada kayıp olarak görülen 2020’yi inşallah bir kez daha herkesi şaşırtan bir büyüme oranıyla kapatacağız.”
 • “Ağustos ayının sonundan itibaren kongrelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz”
 • “Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Bu ülkenin idari ve adli kurumlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız.” diyen Erdoğan, “Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin vazgeçilmez şartıdır. Asıl bu konuda gerekeni yapmazsak demokrasiye ve hukuka aykırı davranmış oluruz.”
 • Sosyal medyanın düzene sokulması şart

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3084 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3000 seviyesi önemli olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6824 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1700 üzerinde $1788 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 6.8559 seviyesi ile 6.80 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 492.435 seviyesi ile 500 seviyesine doğru hareket etmektedir. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) bir miktar gerileme bulunmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri günlük performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,04 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, günlük performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,06 değer kazancı – Gümüş %0,36 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı