Agresif hareketler

02 Nisan 2020’nin en önemli olayı petrol fiyatlarındaki müthiş oynaklık oldu.(ALNUS YATIRIM )

02 Nisan 2020’nin en önemli olayı petrol fiyatlarındaki müthiş oynaklık oldu. Dün yazmıştık: “Suudi Arabistan’ın fiyatları desteklemek için işbirliği istediği, Çin’in devlet rezervlerini doldurmak için harekete geçtiği haberleri ile petrol fiyatları bugün toparlıyor.  Dün akşamdan beri Brent petroldeki yükseliş % 12 ye ulaştı ve fiyat 25 doları geçti.” Yani hareket başlamıştı zaten.

 

Petroldeki düşüş ABD ekonomisinin önemli şirketlerini zor duruma düşürünce Trump bizzat devreye girdi ve mekik diplomasisi ile düşüşe neden olanları iknaya çalıştı. Önceki gün Putin ile görüştükten sonra dün de S.Arabistan veliahtı ile görüştü.  Trump, Arabistan ve Rusya'nın aralarındaki fiyat savaşını sona erdirecek bir üretim anlaşmasına önümüzdeki birkaç gün içinde varmalarını beklediğini açıkladı. Biraz sonra da Arabistan, OPEC+ grubu için acil toplantı çağrısı yaptı. Bu olayların duyulduğu 17:30’da hareketlenen Brent petrol 10 dakika geçmeden % 40 yükselerek 34.15 doları görmüştü bile. Sonrasında gerilese de günü 27 dolar ile tamamladı.

Önceki gün S&P,  Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin küresel ekonomiyi resesyona ittiğine ve ekonomideki ani durgunluğun borçlular için yoğun bir kredi baskısı getireceğine işaret etmişti. Dün de Fitch, temel senaryosunda 2020 yılında derin bir küresel resesyon yaşanmasının beklendiğini bildirdi. Türkiye’ye en iyi kredi notunu veren Fitch’in tahminlerine göre bu yıl;  İtalya % 4.7, Euro Bölgesi % 4.2, İspanya % 3.9, ABD % 3.3, Japonya % 2.7 küçülecek ancak Hindistan % 2.0, Türkiye % 0.8 büyüyecek.

Covid-19 salgınında vaka sayısı 25 saatte 100 bin artarak 1 milyonu geçti.  İlk kez bir ülkede ölü sayısı bini aştı: ABD. Yine ABD’de iki haftada 10 milyon kişinin işsiz kaldığının açıklanması dünün öne çıkan bir haberiydi. Global piyasalar ise yeni dip yapmadan, dalgalanma formasyonuna devam ediyor. Bugün ABD’de aylık istihdam verileri ile Türkiye’de Mart enflasyonu verileri takip edilecektir.

 

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüştü. FED kararı sonrası başlayan yükseliş hareketinde ise 92 bin görüldü. Yurtdışına paralel seyrin devamının gelebileceği görüşündeyiz.

Kaynak:ALNUS YATIRIM 
Hibya Haber Ajansı