Almanya'nın vergi gelirleri Nisan ayında dörtte bir oranında azaldı

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi durgunlukla karşı karşıya. Ülkenin vergi gelirleri Nisan ayında dörtte bir oranında düştü.

Dış Haberler, 22 Mayıs, (HİBYA) – Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi durgunlukla karşı karşıya. Ülkenin vergi gelirleri Nisan ayında dörtte bir oranında düştü.

Alman Maliye Bakanlığı'nın yayınlanan aylık raporuna göre, merkezi hükümet ve 16 federal hükümetin toplam vergi gelirleri Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.3 azalarak 39 milyar Euro'ya geriledi.

Salgının, vergi gelirleri üzerindeki etkisinin ilk olarak Mart ayında görülmesinin ardından, vergi gelir kaybı Nisan ayında şiddetlendi. Vergi gelirlerindeki kayıp en çok gelir vergisi ile kurumlar vergisi ve hava tarfik vergisi kalemlerinde yaşandı.

Maliye Bakanı Olaf Scholz, vergi gelirlerindeki düşüşün hükümetin gelecek ay şirketlerin koronavirüs krizinden kurtulmasına yardımcı olmak için sunacağı teşvik paketini etkilemeyeceğini söyledi.


Hibya Haber Ajansı