Altına Biden desteği

Altın 1680 dolar/ons seviyesine kadar çekildikten sonra dünkü seansa hızlı bir toparlanma çabasıyla kendini tekrardan 1700 dolar/onsun üzerine attı.

Altın 1680 dolar/ons seviyesine kadar çekildikten sonra dünkü seansa hızlı bir toparlanma çabasıyla kendini tekrardan 1700 dolar/onsun üzerine attı. 1684 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, tepki alımlarıyla güne başlayarak toparlanma çabasıyla seansa giriş yaptı. Ancak asıl yukarı doğru ivmesini ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı altyapı yatırım harcamalarını içeren pakete dair açıklamalarla kazandı. Başkanın Amerikan İstihdam planı adı verdiği bu paket toplamda 2,25 trilyon dolar büyüklükte olduğunu duyurdu. Başkanın açıklamalarıyla güç kazanan sarı maden seansı, 1707 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 1,3 kazancı hanesine yazdı.

 

Gümüş ise 24 dolar/ons seviyesinden destek bularak toparlanma çabasında olduğu bir günü geride bırakırken, altın görece daha iyi bir performans gösterdiği günü tamamladı. 24,41 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden yüzde 1,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin 1157 dolar/ons seviyesinden seansa başlarken günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıktı. Platin 1200 dolar/ons direncini aşmayı başaramasa da seansı 1185 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 2,3 değer kazandı.

 

Paladyum da diğer kıymetliler gibi yeşilde bir kapanış yapmayı başarırken 2622 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 1,3 kazanç yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda altın işlemler 1,00-1,50 dolar/onsla gerçekleşirken, işlem hacmi de son zamanların en düşük seviyesinde seyretti. Toplamada 640 kg altın, 3.654 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı