Arap ve İslam ülkelerinin ortak ziyareti Çin’e duyulan güvenin işareti


Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyet, 20-21 Kasım günlerinde Çin'i ziyaret etti.

Tarih: 21 Kasım 2023 23:39:53

Vakıf Katılım

Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyet, 20-21 Kasım günlerinde Çin'i ziyaret etti. Heyetin üyeleri arasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah el-Suud, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ve İslam İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha yer aldı.

Arap ve İslam ülkeleri ortak heyetinin Çin ziyareti, Filistin-İsrail sorununun çözümünde Çin’in tarafsız tutumuna duyulan güvenin bir göstergesi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning söz konusu ziyaret hakkında yaptığı açıklamada, en son Filistin-İsrail çatışmasının başlamasından bu yana Çin ile Arap ve İslam ülkelerinin çoğunluğunun ateşkes ve çatışmaların durdurulması, sivillerin korunması, insani yardımın ulaştırılması ve “iki devletli çözüm” konusunda tavırlarının oldukça tutarlı ve net olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Arap dünyasından gelen hakkaniyetli çağrıları Çin’in takdir ettiğini belirterek, Arap ve İslam ülkelerinin diplomatik çabalarını ve çözümde daha büyük bir rol oynamalarını Çin’in desteklediğini söyledi.

Arap ülkeleri ile Çin arasındaki dostluk ilişkileri uzun bir geçmişe sahiptir. Çin, Arap ve İslam dünyasında güvenilir bir imaja sahiptir. 

Arap Birliği Genel Sekreteri sözcüsü Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Çin’in kalkınması, Arap ülkeleri dahil dünya ülkelerine gelişme fırsatları sağladı. Dünyadaki barış ve refahın korunmasına katkıda bulunan Çin, Arap ülkelerinin güvenilir bir dostudur.” ifadelerini kullandı.  

Son yıllarda, Çin’in Ortadoğu bölgesinde etkisi arttı. Çin’in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol Girişimi ile “Çin ve Arap ülkeleri arasındaki kader birliğinin oluşturulması” gibi inisiyatifler, Arap ülkeleri tarafından takdirle karşılandı. Çin, Ortadoğu bölgesindeki istikrar ve refahın korunmasına büyük katkıda bulunmaya devam ediyor. Çin’in Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde arabuluculuk yapması, en iyi örneklerden birini teşkil etti. Çin’i ziyaret eden Arap ve İslam ülkeleri ortak heyeti, Çin’in Ortadoğu bölgesinde oynadığı olumlu rol ve gösterdiği tarafsız tutumu övgüyle değerlendiriyor. 

 Filistin ile İsrail arasında çatışmaların meydana gelmesinden bu yana, çoğu çocuk ve kadın en az 14 bin 400 kişi yaşamını yitirdi. Filistin krizinin nihai çözümü, “iki devletli çözüm” ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır. Filistin ve İsrail’in bir an önce masaya oturması için uluslararası toplum daha büyük çaba göstermelidir. Çin, Filistin sorununun çözüm sürecinde Arap ve İslam ülkeleri dâhil olmak üzere tüm ilgili taraflarla ortak çaba göstermeye devam edecek. 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.