Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar

Fed’in haziran ayı para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından bu sabah Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar görülmektedir.

Bugün Ne Bekliyoruz? Fed’in haziran ayı para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından bu sabah Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar görülmektedir. Kazançlara öncülük eden Güney Kore’de Kospi Endeksi %2,0, Kosdaq Endeksi %1,7 primli. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,4, Topix Endeksi %1,3 primli bir seyir izlemekte. Kovid-19 karantina tedbirlerinin yeniden uygulanabileceği endişeleriyle baskılanan Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi hafifçe artıda seyretmekte; Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde sınırlı satıcılı bir seyir hâkim. Yetkililerden gelen son açıklamalara göre Pekin’de spor merkezleri ve eğlence mekânlarına girişlerde hafta başından itibaren Kovid aşısı şartı aranacak. Bugün piyasalarda ABD’de ADP’nin haziran istihdam verisi ve yurt içinde haziran ayı Hazine nakit dengesi takip edilecek. ABD’de ADP’nin istihdam verisi yarın yayınlanacak resmi istihdam raporu öncesinde öncü nitelikte olacak.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri %1’den fazla artarak pozitif bir görünüm sergiledi. DAX Endeksi %1,56, FTSE 100 Endeksi %1,17 ve CAC 40 Endeksi %2,03 arttı. EUR/USD paritesi %0,82 düşerek 1,02 seviyesinin altına geriledi. Buna karşın Dolar Endeksi (DXY) 107 puanın üzerine yükseldi. Euro Bölgesi perakende satışları mayısta aylık %0,4’lük artış beklentisine karşın %0,2 yükseldi. ABD hisse endeksleri dün alıcılı bir seyir izledi. Dow Jones Endeksi %0,23, S&P 500 Endeksi %0,36 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,35 arttı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi bir haftalık düşüş serisinin ardından 12,4bp artarak %2,93 düzeyine yükseldi. Emtia grubundan Brent petrol dün %2,99 düşerek varil başına 99USD’ye geriledi. Ons altın %1,47 değer kaybederek 1.739USD’ye düştü. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) haziran toplantı tutanaklarında, temmuzda 50bp ya da 75bp’lik bir faiz artırımı beklendiği ve enflasyonist baskının gevşememesi halinde ekonomik yavaşlama ihtimaline rağmen daha kısıtlayıcı bir duruşun benimsenebileceği belirtildi. Enflasyonla mücadelede kararlılık vurgusu yapılan tutanaklara göre politika yapıcılar %2’lik hedefe dönüşün sürdürülebilir bir şekilde tam istihdama ulaşmada kritik önemde olduğunu düşünüyor.

BİST100 Endeksi dün %1,56 artarak 2.408,15 puandan günü tamamladı. İletişim (XILTM), Bilişim (XBLSM) ve Ticaret (XTCRT) endekslerindeki artış %3’ü aştı. USD/TRY kuru %1,33 ve EUR/TRY kuru %0,52 yükseldi. Gram altın ise 962 TL düzeyinde stabil kaldı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı