Bakan Çavuşoğlu: "Tereddüt etmeden Libya'nın yanında olacağız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Libya ile olan ilişkilerimizin gücünü ortak tarihimizden komşuluk ve kardeşlik bağlarımızdan alıyor. Bugünkü görüşmelerimizde ilişkilerimizi daha da ileriye taşıma taahhüdümüzü karşılıklı olarak vurguladık. İki tane anlaşma imzaladık. Hidrokarbonlar ve parabol alanlarındaki mutabakatları imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üzerinde müzakere etmeye devam ediyorlar. Bugün inşallah gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız. Çok sayıda taslak belgeler var. Bu belgeler üzerinde müzakerelerimizi yapıcı bir şekilde sürdürüyoruz. İlişkilerimizin hukuki zeminini güçlendirecek ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek bu anlaşmaları da bir sonraki yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi toplantısında imzalamayı düşünüyoruz.

Sahada büyük fedakarlıklarla tesis edilen sükunetin kalıcı barış ve istikrara evrilmesi için yine birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırasını istikrar yolunda önemli bir mihenk taşıdır. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı Libya’nın düzenli bir orduya kavuşması için işbirliği içerisinde sürdüreceğiz. Deniz yetki alanlarına ilişkin mutabakat muhtırasını ortak menfaatlerimizi güvence altına alıyor.

Libya ve Libyalıların hakkını ve Türkiye ve Türklerin hakkını güvence altına alan bir anlaşmadır. Bu husus her kesimden Libyalı kardeşlerimizce de kabul ediliyor. Akdeniz’i aslında tüm kıyıdaş ülkelerin hakça yararlandığı barış denizine dönüştürme hususunda da kararlılığımız tamdır. Bu yünden de Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa Birliği’ne de ortak  Doğu Akdeniz Konferansı teklifinde bulunmuştur. Şimdi Avrupa Birliği’nden bu konuda olumlu cevap bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantısı değil, ekonomik işbirliğimizi de güçlendirmek için diğer mekanizmaları da etkin bir şekilde kullanmamız lazım. Karma ekonomi komisyonu toplantısına hazır olduğumuzu bugün Ticaret Bakanımız, Sayın Başbakan ile yaptığımız toplantıda vurguladılar. Ticari ilişkilerimizi ‘Kazan Kazan’ anlayışıyla daha da geliştirmek istiyoruz. İş insanlarımızın Libya’ya dönmesini ve Libya’da yarım kalan projeleri tamamlamasını ve yeni projeleri de hayata geçirmesini biz teşvik ediyoruz. Bu konuda da Libya hükümetiyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Bayrak taşıyıcımız, Türk hava yollarının tekrar uçuşlarına başlaması için de birlikte çalışıyoruz. Havaalanlarında gerekli tedbirlerle ilgili Libya tarafının attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türk hava yollarından uzman arkadaşlarımız tekrar Trablusgarp ve diğer şehirlere gelerek incelemede bulunacaklar. Bu uçuşların da en kısa sürede başlamasını istiyoruz. Biz Libya’dan uçma teklifinde bulunan tüm firmalara izin verdik. Çok sayıda firma da Türkiye-Libya arasında uçuşlar gerçekleştiriyorlar.

Şartlar olgunlaştığı zaman Bingazi Baş Konsolosluğumuzun yeniden açılmasını da gerçekleştireceğiz.  Parlamentolar arası temaslara da önem veriyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Libya dostluk grubunun da önümüzdeki haftalarda Libya’ya bir ziyaret gerçekleşecek.  Görüşmelerimizde Libya’nın güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa etmek için seçimlerin bir an önce düzenlenmesi gerektiğini vurguladık.Somut bir yol haritasına duyulan ihtiyacı biz de dile getirdik. Siyasi kulvarda çözümün diyalogdan geçtiğini de belirttik.

Temsilciler meclisi ve yüksek devlet konseyinin hukuki alt yapı çalışmalarını daha fazla geciktirmeden tamamlamalarını da bekliyoruz. Uluslararası toplumu Libya’nın huzurunu istikrarını bozacak adımlardan imtina etmesini ve Libyalıların bu yöndeki çabalarını desteklemeye çağırıyoruz. Birleşmiş milletlerin bu bağlamda oynayacağı kolaylaştırıcı role de önem veriyoruz. Başkanlık Konseyi’nin başlattığı Ulusal Uzlaşı sürecini kıymetli görüyoruz. Gerekli desteği de vermeye hazırız. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. “

Hibya Haber Ajansı