BDDK: Firmaları lira swaplarından caydırmak için bankaların risk kuralları değiştirildi

BDDK, "kredi sisteminin verimli çalışmasını sağlamak" ve bankaların finansmana ihtiyacı olanlara kredi vermesini sağlamak için yeni bir önlem açıkladı.

BDDK, "kredi sisteminin verimli çalışmasını sağlamak" ve bankaların finansmana ihtiyacı olanlara kredi vermesini sağlamak için yeni bir önlem açıkladı. Buna göre;

 

·        Banka dışı yerli oyuncuların yurt dışı ile türev işlem yapmaları durumunda bankalar kendilerine kullandırılan TL veya YP nakdi kredilere %500 risk ağırlığı uygulayacak.

 

Merkez bankası ve ekonomi kurumları, lirayı desteklemek ve kredi büyümesini frenlemek için marjinal önlemler kullanırken para politikasında ise ultra gevşek duruş sürdürülmektedir. Merkez Bankası’nın PPK metninde devam edeceği belirtilen makro ihtiyati bazda liraizasyon tedbirleri yönlendirmesi ve Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın faizlerin yükseltilmemesi gerektiğine dair değerlendirmeleri çerçevesinde bu gibi düzenlemelerin devam edeceği görülmektedir. Bu kapsamda Merkez Bankası’nın elindeki tüm araç seti içindeki temel unsurlar devreye sokulmamakta ve diğer ince ayarlama tedbirleri kullanılmaktadır. Ekonomi kurumlarının faiz dışında tedbir ve yol arayışları olmakla birlikte, bu tedbirlerin etkilerinin ana perspektifi değiştirmek yerine daha çok kozmetik boyutta kaldığını değerlendiriyoruz.

 

Yabancılara tahsisli swap konusunda da ne gibi koşulların oluşacağına dair ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.  Sunulacak swap hatlarına ilişkin olarak resmi duyuru yapılmamakla beraber, finansman lirayı açığa satış yapanlara ulaşmadığı sürece yabancılara yerli yatırımcılarla aynı oranda yerel para birimi likiditesi sunulması planlanıyor. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tasarlanan ve önümüzdeki ayın başlarında yürürlüğe girmesi beklenen bir program kapsamında, offshore yatırımcılar TL cinsi varlıkları satın almak için en az üç ila altı ay vadeli yeni bir swap hattına erişebilecekler.

 

Mart ayında, BDDK bankaları denizaşırı piyasada liraya karşı spekülasyon yapmak isteyen firmalara lira fonu sağlamamaları konusunda uyarmıştı. Merkez bankası da uluslararası bankalar tarafından satılan yeni lira tahvillerinin yerli yatırımcıların alımlarını kısıtlayarak Türkiye dışındaki likidite arzını sınırlamayı amaçlamıştı.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı