Beijing’deki yüzde 100 elektrikli araç sayısı 350 bini aştı

Beijing Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi, ağustos 2020 itibarıyla kentte yüzde 100 elektrikle çalışan araç sayısının 350 bini aştığını duyurdu.

Bu araçlar arasında 12 bin 400’ü otobüs, 4 bin 500’ü sıhhi hizmet kamyonu ve 9 bin 900’ü taksi olmak üzere 70 bin 600 adedi kamu taşıma aracı olarak kullanılıyor. Resmi verilere göre, ağustos ayı itibarıyla kentte toplam 6 milyon 530 bin motorlu araç bulunuyor.
 
Beijing Belediyesi Ekoloji ve Çevre Dairesi yöneticilerinden Lian Alping, başkentte, smog denen (sisli /kirli) havanın esasını oluşturan PM2,5 parçacıklarının yoğunluğunun yüzde 45 kadarının atmosferi kirleten hareketli unsurlardan kaynaklandığını bildirdi. Lian ayrıca, bu kirliliğe de, dizel ve benzinle çalışan motorlu araçların sırasıyla yüzde 32 ve yüzde 29 oranlarında katkı yaptığını belirtti.
 
Dolayısıyla Beijing, yüksek miktarda kirletici emisyon salan araçların tedricen kaldırılmasını ve bu türden araçların  kenti ana caddelerinde trafiğe katılmasının yasaklanmasını teşvik etmeyi hedefleyen politikalar benimseyecek.  
 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı