BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü hafif satıcılı tamamladı. Çin tarafından gelen makroekonomik verilerin beklentilerin altında gelmesi, Çin'in 10 baz puan faiz indirimi ve Çin'in ekonomisinin ileriye dönük güncellemelerde durağanlığa işaret edeceği beklentileri ile düşen risk iştahı, Euro Bölgesi'nin de teknik resesyona girme beklentileri ile arttı.

Her ne kadar geçtiğimiz hafta ABD tarafından enflasyon verileri beklentilerden iyi gelse de fiyatlamalar tarafındaki temkinli duruş devam ediyor. Dolara olan talebin artması ile dolar endeksi güçleniyor. Nisan ayında da ABD'de beklentilerin altında gelen enflasyon ardından Fed sözlü yönlendirmelerde erken davranmış ve Mayıs ve Haziran ayındaki enflasyon verilerinin şoku ile son iki toplantısında Fed 150 baz puan faiz artırmıştı. Yarın yayımlanacak Fed tutanaklarında bekle / gör politikasının ağır basacağını düşünmekteyiz.

Petrol fiyatlamaları geçtiğimiz işlem gününde sert geri çekildi. Resesyon endişelerinin yanı sıra dünyanın en büyük petrol ihraççılarından Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin negatif sinyaller petrol fiyatlarını dün sert baskıladı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı