BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçen hafta ABD tarafından beklentilerin üstünde enflasyon verisi gelmesi sonrasında Çarşamba günü Fed agresif faiz artırımlarına devam etti. Fed, faizini 75 baz puan artırdı. Faiz kararı sonrasında mikrofonların başına geçen Powell, şahin tutumunu sürdürdü. Öyle ki enflasyon %2 seviyesine düşene kadar Fed'in tüm araçlarını kullanılacağını yineleyen Powell, yıl sonuna kadar 100 - 125 baz puanlık faiz artırımının da sinyallerini verdi. Agresifliğe devam eden Fed ardından 111 seviyesini zorlayan dolar endeksi de bu seviyenin üstüne çıktı. Son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi ardından gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılandı. Brent ve ons’daki geri çekilme de devam etti.

 

TCMB, faiz kararını açıkladı. TCMB, politika faizini 100 baz puan aşağı çekti. Karar metnine baktığımızda global taraftaki sorunlar dikkat çekti. Yurt içi tarafta ise büyümenin öncülüğünde sanayi üretim verisindeki olumlu seyrin etkileri ile istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması neticesinde 100 baz puan indirime gidildi. Faiz indirimi ardından Dolar / TL kuru 18,40’lara kadar yükselirken, son 1 haftanın en çok kaybettiren sektörü bankacılık paylarında alımlar hızlandı. Endeks, geçtiğimiz işlem gününde küresel piyasalardan pozitif ayrışarak günü tamamladı. Elektrik sektörü payları günün en çok kazandıran sektör grubu olurken, iletişim ve madencilik endeksi baskıladı.

 

İngiltere Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yapılması planlanan faiz kararı toplantısı Kraliçe Elizabeth’in vefatı nedeniyle dün gerçekleşti. Piyasanın 75 baz puan beklentisinin aksine 50 baz puan faiz artıran BoE, agresifliğine devam ederken, karar oy çokluğu ile alındı. 5 üye 50 baz puan, 3 üye 75 baz puan, 1 üye ise 25 baz puanlık faiz artışı yönünde oy kullandı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı