BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %2'nin üstünde yükselişle 3.550 seviyesinin üstünde tamamladı ve dün teknik bültende belirttiğimiz direnç seviyesinin üstüne çıktı. Bu seviyenin üstünde kalındıkça 3.700 seviyesinin hedef haline gelmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz işlem gününe sektör bazlı baktığımızda ise BİST100'e en çok katkı yapan sektör madencilik ve iletişim olurken, metal ana sanayi sektörü endeksi baskıladı.

OPEC+'dan çıkan günlük 2 milyon varil azaltılması kararı ile petrol fiyatlamaları sert yükseldi. Avrupa Birliği tarafından da Rusya'ya bir yaptırım daha geleceği ve enerji fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçeceği konuşuluyor. Bu konuşma ardından Rus yetkililer ise tavan fiyat uygulanırsa enerjide daha fazla kısıtlamaya gidileceğini söylüyor. ABD kanadı ise OPEC+'a tepkili. ABD Başkanı Biden, OPEC+'in Rusya tarafında olduğunu ve kararın hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Piyasalar bugün ABD tarafından gelecek tarım dışı istihdam verisine odaklanmış durumda. Beklentiler 250.000 artış yönünde olurken, teknik resesyonda olan ancak istihdam piyasalarındaki seyrin iyileşmeye işaret etmesi ile bunu kabul etmeyen ABD için, gelecek bu datanın öneminin daha da arttığını düşünüyoruz. Beklentinin altında gelebilecek bir data ile birlikte piyasalarda risk iştahı yükselebilir. Bu durumda VİX'in de düşmesi beklenebilir. Ancak olası verinin beklenti üstü gelmesi ile Fed'in faiz artırım ihtimalinin artmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı