Borsalar enflasyon verisi öncesi pozitif

ABD borsalarının dün pozitif kapanmasının ardından Asya seansında da benzer bir seyir izlendi.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30   USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Kas) 0,20% 0,00%
16:30   USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Kas) 0,20% 0,20%
18:00   USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Ara)   56,8 56,8
18:00   USD Michigan Enflasyon Beklentisi (Ara)     4,90%
21:00   USD ABD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı    

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalar enflasyon verisi öncesi pozitif”

ABD borsalarının dün pozitif kapanmasının ardından Asya seansında da benzer bir seyir izlendi. Bugün ABD’de açıklanacak üretici fiyat endeksi verisi öncesi Asya borsalarının yanı sıra, ABD endeks vadelilerinde de pozitif fiyatlamalar görüldü. Enflasyon verisi gelecek hafta gerçekleşecek Fed toplantısı öncesi piyasaların ipucu toplamaya çalıştığı kalemlerden biri olacak.

Asya tarafında Japonya ve Hong Kong endeksleri 1%’in üzerinde yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelilerinde ise Nasdaq 0,3% üzerinde yükselişle ön plana çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,46% bölgesine kadar geriledi. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üçüncü gününde de sürdürdü.

Çin’de gayrimenkul sektörü hisseleri endeksleri desteklerken, bu tabloda yönetimin yeni destekler sağlayabileceği beklentisi etkili oldu. Kasım ayında enflasyon yıllık bazda 2,1%’en 1,6%’ya geriledi. Üretici fiyat endeksi ise -1,3% düzeyinde oluştu.

Dün Kanada – ABD arasında sevkiyatı sağlayan Keystone boru hattındaki sorun nedeniyle petrol fiyatlarında kısa süreli yükseliş izlendi. Piyasalar, hatta akışı sağlayan en az bir segmentin kısa sürede düzeleceği beklentisine ağırlık vermesi sonrasında petrol fiyatları tekrar küresel büyümede oluşan endişe senaryosuna döndü.

ABD

 “Üretici Fiyat Endeksi”

Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksinde görülen gevşeme sonrasında Üretici Fiyat Endeksi rakamları takip ediliyor olacak. Yılın ilk çeyreğinden bu yana görülen ivme kaybı söz konusu. Enerji fiyatlarının da desteklediği bu tablonun devam edip etmeyeceği, geçtiğimiz hafta Powell açıklamalarıyla pekişen faiz artışında yavaşlama ve tepe faiz beklentisindeki gerileme senaryosunu destekleyebilir.

“Michigan Tüketici Hissiyatı”

Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı anket sonucu oluşan endeks yaz aylarından bu yana toparlanma gösterse de, Ekim ayında önceki aya göre düşük seviyelerde oluşmuştu. Endeksin seyri harcama eğilimi ve dolayısıyla büyüme – enflasyon konusunda ipucu sağlamak için kullanılırken, anket içerisinde yer alan enflasyon tahminleri de yakından takip ediliyor. Enflasyon beklentileri son dönemde 5,4%’ten 4,6%’ya kadar gerilemesinin ardından 5,1%’e yükselmişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

 ‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

Endeks düzeltmesini dünde sürdürdü ve 4711 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından, gelen tepki alımları ile günü açılış seviyesinin üzerinde kapanış ile tamamladı. Bu durum piyasada 4711 seviyesinden itibaren alıcıların daha ağırlıkta olmaya başladığını gösteriyor. Bu hareketle endeks 22 günlük ortalamasından tepki yükselişi gerçekleştirmiş oldu. 4750 seviyesi 22 günlük ortalama desteği açısından önemli bir noktada. Bu seviyesinin altında kapanışlar olmadığı sürece endekste tepki yükselişleri devam edecektir. Genel olarak pozitif görüşümüzü koruyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

SMARTG: Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş., yurtiçinde yerleşik iki müşterisinden Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 834.000,00 ABD Doları tutarında sipariş almıştır. (Güncel baz ABD Doları/TL kuru ile toplam bedel 15.529.246,80 -TL'dir.)

AYDEM: T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 07.12.2022 tarih ve E-48331039-220.01-5173518 sayılı kararı gereğince; Şirketimizin Yalova RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (GES) (18,8765 MWm) projesi hakkında Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı verilmiştir.

THYAO: Kabin içi alan ve ürünlerinin üretimini gerçekleştiren iştiraklerimizin birleştirilmesi kapsamında, Ortaklığımızın direk ve dolaylı olarak %50 pay sahibi olduğu iştirak şirketimiz Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic. A.Ş'de ("TSI"), Kibar Holding A.Ş'ye ait olan %50 oranındaki paylarının tamamının satın alınması konusunda ön şartlar tamamlanarak, hisse devir işlemlerine dair kapanış işlemleri 8.12.2022 tarihinde tamamlanmıştır.

ULUUN: Şirketimizin 26.08.2022 tarihli Özel Durum Açıklamasında belirtilen Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile yapılan anlaşma çerçevesinde üçüncü iş emri kapsamında 8.386.960 USD (ABD Doları) tutarında un sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

ENKAİ: 3.000.000 nominal tutarlı geri alınan pay elden çıkarılmıştır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı