Borsalar Fed haftasını kayıpla geçirdi

Fed’in hafta ortasındaki faiz artırım kararı ve agresif faiz beklentilerini koruması, küresel piyasaların haftayı baskı altında geçirmesine neden oldu.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:15 EUR Fransa Öncü İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 49,9 50,6
10:15 EUR Fransa Öncü Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 50,4 51,2
10:30 EUR Almanya Öncü İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 48,3 49,1
10:30 EUR Almanya Öncü Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 47,2 47,7
11:00 EUR Öncü İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 48,8 49,6
11:00 EUR Öncü Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 49,1 49,8
11:30 GBP Öncü İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)   47,3
11:30 GBP Öncü Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)   50,9
16:45 USD Öncü İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 51,2 51,5
16:45 USD Öncü Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 45 43,7
18:30 EUR Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel'in Konuşması    
21:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması    

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalar Fed haftasını kayıpla geçirdi”

Fed’in hafta ortasındaki faiz artırım kararı ve agresif faiz beklentilerini koruması, küresel piyasaların haftayı baskı altında geçirmesine neden oldu. Asya borsalarının haftanın son işlem gününde tekrar satış ağırlıklı seyretti. Hong Kong’da 0,85%, Çin’de 1,1% civarında kayıplar izlendi.

ABD endeks vadelileri ise Asya seansında yaklaşık 0,15% civarında geri çekilme yaşadı. Dolar endeksi dün 20 yılın zirvesinden geri çekilmesinin ardından Asya seansında sınırlı yükseliş yaşadı.

Hafta içinde Fed’in yanı sıra, İngiltere, İsviçre, İsveç gibi ülkelerde de merkez bankalarının faiz artırım kararlarını takip ettik. Tüm bu gelişmelerle birlikte küresel büyümeye ilişkin olumsuz görüşlerde de artış yaşanıyor.

Japonya Merkez Bankası her ne kadar Yen’deki değer kaybına karşı doğrudan müdahale gerçekleştirse de, genişleyici para politikasını sürdürüyor olması sıkılaşan Fed nedeniyle Doların üstünlüğünü sürdürmesine neden oluyor.

Yoğun merkez bankası gündeminin ardından bugün sektör aktivitelerini gösteren PMI rakamları ve özellikle Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

ABD

 “Powell, Fed etkinliğinde konuşacak”

Fed Başkanı Powell, kritik para politikası beyanatı ardından haftanın son işlem gününde Washington’daki Fed etkinliğinde konuşacak. Para politikasının belirlenmesi ardından Başkan’ın yapacağı açıklamalar, yılın sonuna ve önümüzdeki yıla ilişkin ipuçları içerebileceği için yakından takip edilecek. Fed beyanatı, Powell’ın yapacağı konuşma için rehber niteliğinde olacak.

 “PMI rakamları izlenecek”

Haftanın son işlem gününde ABD’de imalat ve hizmet aktivitesine ilişkin PMI rakamları takip edilecek. İki sektörde de iç açısı bir tablo yok. Ancak özellikle hizmet sektörü ABD ekonomisi için kritik bir önem taşıyor ve sektör iki aydır daralıyor. Dolayısıyla büyüme beklentilerinin yorumlanabilmesi için aktivite rakamları da yakından takip ediliyor olacak. Hizmet aktivitesinin daralmaya devam etmesi beklenirken, imalat aktivitesinin genişlemeyi sürdürmesi bekleniyor.

İNGİLTERE

 “İmalat ve hizmet aktivitesi izlenecek”

Haftanın son işlem gününde ABD’de olduğu gibi Avrupa’da da PMI rakamları takip edilecek. İngiltere’de imalat ve hizmet aktivitesi yılın ilk çeyreğinden bu yana sendeliyor. İmalat aktivitesi Ağustos ayında daralırken, hizmet aktivitesi oldukça cılız bir genişleme göstermişti. Piyasa beklentisi bu tablonun devam etmesi yönünde.

EURO BÖLGESİ

“PMI rakamları izlenecek”

Haftanın son işlem gününde ABD’de olduğu gibi Avrupa’da da PMI rakamları takip edilecek. Euro Bölgesi için özellikle Almanya ekonomisine ilişkin rakamlar yakından izleniyor. Ülkede hem imalat, hem de hizmet aktivitesi Temmuz ayından bu yana daralarak tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Piyasa beklentisi daralmanın devam edeceği yönünde.

 “FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

 ‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

TCMB dün politika faizini 100 bps puan indirerek %13 seviyesinden %12 seviyesine çekti. Beklentiler 50bps indirim olabileceği yönündeydi. Kararın ardında dolar kurunda 18.34 seviyesinden 18.40 seviyesine yükseliş olsa da günü tekrar 18.34 seviyelerinde kapadı. Önemli bir oynaklık olmadı diyebiliriz. Borsada bankalarda ılımlı seyirler izledik. Buna karşın asıl hareket Sanayi hisselerinden geldi. Faizlerin düşürülmesi ve bankaların kredi faizlerinin düşürülmesi için politikaların alınmaya devam edeceği mesajı teknik olarak borsa için olumlu. Bunun yanında endeksteki genel düzeltme sonrasında bilanço beklentilerinin fiyatlanmaya başladığını da söylemek mümkün. BIST100 endeksinin 3300 seviyesinin üzerine çıkması olumlu olacaktır. Aşağıda ise 3160 desteği takip edilecek. Bugün Rusya MIR kart konusunda yapılacak toplantı ve sonrasında açıklamalar içeride takip edilecek. Dışarıda ise Rusya Ukrayna gelişmelerinin yakından izlenmesinde fayda olabilir. Veri akışında ise Euro bölgesi ve ABD PMI verileri takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

GESAN: Şirketimiz %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi'nden (KEDS) ‘'Orta Gerilim Hücre ve Anahtarlama Ürünleri'' siparişi almıştır. Sipariş bedeli vergiler hariç 889.500 -Euro'dur. (Sekizyüzseksendokuzbinbeşyüz, Euro) (Güncel baz Euro/TL kuru ile sipariş bedeli 16.037.685, -TL'dir.)

GESAN: Şirketimizin %70 oranında bağlı ortaklığı olan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. paylarının halka arzına yönelik olarak Kayıtlı Sermaye Sistemine Geçiş ve Esas Sözleşme Tadil başvurusu, SPK'nın 22/09/2022 tarih ve E-29833736-110.03.03-26307 sayılı yazısı ile onaylanmış ve tarafımıza bugün tebliğ edilmiştir.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

ALKİM: 22.09.2022 tarihinde Alkim Alkali Kimya A.Ş. payları ile ilgili olarak 1.300.000 TL toplam nominal tutarlı kapalı hamiline (KH) hisse senedini kızım Emine Hale Kosif'e devretmiş bulunuyorum. Bu işlemle birlikte Alkim Alkali Kimya A.Ş. sermayesindeki paylarım 22.09.2022 tarihi itibariyle % 8,79 olmuştur.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı