Brent petrol analizi

Ekonomilerin açılma haberleri ile birlikte sınırlarında açılması gündemdeyken, Koronavirüs kaynaklı düşüşe hızlı bir şekilde yanıt veren OPEC+ bu ay benzersiz bir üretim kısıntısı programı başlatmasıyla Petrol fiyatlarının son iki ayda ilk kez varil başına 30 dolar seviyesinin üzerine çıktığını gözlemlendi. (AHL Yatırım)

Ekonomilerin açılma haberleri ile birlikte sınırlarında açılması gündemdeyken, Koronavirüs kaynaklı düşüşe hızlı bir şekilde yanıt veren OPEC+ bu ay benzersiz bir üretim kısıntısı programı başlatmasıyla Petrol fiyatlarının son iki ayda ilk kez varil başına 30 dolar seviyesinin üzerine çıktığını gözlemlendi. Pandemiye ilişkin gelişmeler, ABD-Çin ilişkilerinin seyri ve küresel arz-talep gelişmeleri takip edilirken Brent Petrol’ün gün sonunda yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise talepte toparlanma işaretlerinin görüldüğü, üretim kısıntılarının derinleştiği ve dünyanın koronavirüs için aşı bulmaya yaklaştığına ilişkin iyimserliğin arttığı bir ortamda, vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1 civarında yükselerek varil başına 32 dolar seviyesini aşarken, gün sonunda Brent Petrol’ün sınırlı gerilemesini sürdürdüğü takip edildi. 

 

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrolün 34,80 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 33,00 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 36,00, 37,80 ve 39,60 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 33,00, 31,40 ve 30,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Kaynak AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı