CHP’li Ağbaba: “İlk 8 ayda 1 milyon 105 bin 947 kişi işten atıldı”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de işsizlik olmadığı yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de işsizlik olmadığı yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2022 yılının ilk 8 ayında işten atılan ve işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısının 1 milyon 105 bin 947 olduğunu belirten Ağbaba, “Erdoğan, geçen ay Türkiye'de işsizlik olmadığını iddia etmiş ve ‘’bir de utanmadan sıkılmadan işsizlik var diyorlar’ ’diyerek işsizleri azarlamıştı. İlk 8 aydaki veriler ise yine Erdoğan’ı yalanladı. 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 kişi, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atılmış oldu.” ifadesinde bulundu.

“Her ay ortalama 138 bin 243 kişi işten atıldı”

Ağbaba, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati her ne kadar Türkiye’nin büyüdüğünü, istihdamın arttığını söylese de resmi veriler bunun tam tersini iddia etmeye devam ediyor. Erdoğan her ne kadar işsizlere iş var iş beğenmiyorlar dese de ilk 8 aylık dönemde ortalama her ay 138 bin 243, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atıldı.” dedi.

“En çok işten atılmaların olduğu şehir İstanbul oldu”

2022 yılının ilk 8 ayında en çok işten atılmaların olduğu şehrin 236 bin 400 kişi ile İstanbul olduğuna değinen Ağbaba, “İstanbul’u 73 bin 440 kişi ile Ankara ve 58 bin 121 işten atılmayla İzmir izledi. Sanayinin yoğun olduğu Bursa ‘da 47 bin 84 kişi işten atılırken, Kocaeli’nde bu yıl içerisinde işten atılanların sayısı ise 30 bin 718 olarak kayıtlara geçti. İktidar her ne kadar işler yoluna girdi dese de yaşanan ekonomik kriz göz önünde alındığında bu yılsonunda işten atılanların sayısının katlanarak artması dolayısıyla da işsizliğin daha fazla artması ne yazık ki kaçınılmazdır.” diye konuştu.

“İşten atılanların sayısı arttıkça işsizlik ödeneği alanların sayısı azalıyor”

Ağbaba, ocak-ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuru yaptığını belirterek,  “Başvuru yapanların sadece 538 bin 798 kişi ödenek almaya hak kazandı. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı ödenek almaya hak kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan işsizlik ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında önceki aya göre 5 bin 797 kişi azalarak 420 bine geriledi.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de işsizlik sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve yandaş sermayeye kaynak olarak aktarıldığı iddiasında bulunan Ağbaba, “İşsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar tarafından kendi kaderlerine terk ediliyor.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı