CHP'li Çetin'den 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü mesajı

CHP Adapazarı İlçe başkanı Füsun Çetin, bugün 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü, dolayısıyla mesaj yayımladı.

SAKARYA- 08.12.2022 - HİBYA - CHP Adapazarı İlçe başkanı Füsun Çetin, bugün 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü, dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çetin, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu konu ekonomiyi, sosyal hayatı ve refahı doğrudan olumsuz şekilde etkiliyor. “3Y (Yasaklar, Yoksulluk, Yolsuzluk) ile mücadele” diyerek iktidara gelinen süreçte aradan geçen 20 senede başlangıç noktasından geriye gidilmesi üzücü ve düşündürücüdür. 

Kamu kaynaklarının çarçur edilmesi yarınlarımızı tehdit ediyor.  Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından ölçülen Yolsuzluk Algı Endeksi’nin verilerine bakalım. 2003 yılında 133 ülke arasında 77. sırada yer alan Türkiye; zaman içinde yapılan yasal, idari ve yapısal düzenlemeler sayesinde 50. sıraya kadar yükselmişti. Ne var ki, özellikle 2013’ten beri ülkemizin puanı ve sıralaması istikrarlı bir şekilde dramatik düşüş yaşamaktadır. 2019 yılında, ülkemiz 180 ülke arasında 91. sıraya gerilemiştir. Şeffaflaşma ve usulsüzlüklerin azaltılması yönündeki çalışmaların kazandırdıkları, geçtiğimiz yıllarda birer birer eritilmiştir. Zaten oldukça kısıtlı olan kamu kaynaklarının, bir de yolsuzluk ve israf ile çarçur edilmesi, halkımızın ekonomik ve sosyal geleceğini ciddi şekilde tehdit etmektedir."


Hibya Haber Ajansı