Çin ve Suudi Arabistan her alanda, üst düzey iş birliği modeli oluşturacak

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yerel saatlerle dün Riyad Sarayı’nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman el-Suud ile bir araya geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yerel saatlerle dün Riyad Sarayı’nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman el-Suud ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan'ın Arap dünyasının ve İslam dünyasının önemli bir üyesi, çok kutuplu dünyada önemli bir bağımsız güç ve Orta Doğu'da Çin'in önemli bir stratejik ortağı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, son yıllarda Çin-Suudi Arabistan ilişkilerinin yüksek seviyeli gelişimini korumakta olduğunu söyledi.

Çin’in Suudi Arabistan ile ilişkilerin gelişimine genel diplomasisinde, özellikle Orta Doğu diplomasisinde öncelik verdiğine dikkat çeken Xi, Suudi Arabistan ile kalkınma stratejilerinin entegre edilmesi, çeşitli alanlarda pragmatik iş birliğinin derinleştirilmesi, uluslararası ilişkilerde iletişim ve koordinasyonun güçlendirilmesi ve Çin-Suudi Arabistan kapsamlı stratejik ortaklığın daha ilerletilmesi için çaba göstermeye hazır olduklarını belirtti.

Çin’in Suudi Arabistan’ın ulusal egemenlik, güvenlik ve istikrarı korumasına, kendi ulusal durumuna göre gelişme yolunu seçmesini desteklediğini vurgulayan Xi, Suudi Arabistan’daki “2030 Vizyonu” ve “Yeşil Ortadoğu” dahil bir dizi önemli kalkınma inovasyonunu destekleyerek ülkenin sanayileşme sürecine katılıp ekonominin çok yönlü gelişimine aktif bir şekilde dahil olmaya hazırlandıklarını aktardı.

İki tarafın "Kuşak ve Yol" inisiyatifinin “2030 Vizyonu”yla entegrasyonunu yerine getirip çeşitli alanlardaki iş birliğinde daha fazla kazanım elde edilmesini hızlandırması gerektiğini savunan Xi, enerji politikası konusunda Suudi Arabistan ile iletişim ve koordinasyonu güçlendirip ham petrol ticaretinin boyutunu genişleterek  büyük ölçekli enerji iş birliği projelerini uygulayacaklarını kaydetti.

Xi, ayrıca endüstriyel kapasite ve altyapı tesislerinin inşasında Suudi Arabistan ile iş birliğini derinleştirerek Çin-Suudi Arabistan Jazan Sanayi Merkezi ve büyük altyapı projelerinin inşasını teşvik ederek ticaret, yatırım, finansal iş birliği seviyesini geliştirip e-ticaret, dijital ekonomi, temiz enerji ve yüksek teknoloji gibi alanlarda iş birliğini genişleteceklerini dile getirdi. Xi, aynı zamanda yasa uygulama, güvenlik, terörle mücadele ve aşırıcılığın giderilmesindeki  iş birliğini pekiştireceklerinin altını çizdi.

İki ülke arasındaki Çince eğitimi iş birliğinde daha verimli sonuçlara ulaşılması için Suudi Arabistan’la birlikte çaba harcayacaklarına yer veren Xi, Suudi Arabistan’ın Çin vatandaşları için turizm hedef ülkesi olarak kabul edildiğini, iki taraf arasındaki personel değişimi, kültürel ve beşeri iletişimin artırılacağını da değindi.

Çin'in Suudi Arabistan'ın uluslararası ve bölgesel ilişkilerde daha büyük bir rol oynamasını destekleyerek Suudi Arabistan’la Birleşmiş Milletler ve G20 gibi çok taraflı platformlarda iletişim ve koordinasyonu güçlendirmeye istekli olduğuna işaret eden Xi, mevcut durumda, 1. Çin-Arap Devletleri Zirvesi ve Çin-Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nin düzenlenmesinin özel bir anlam taşıdığını ve gelecek dönemde Çin-Arap Birliği ilişkileri ve Çin-KİK ilişkilerinde öncü rol oynayacağını kaydetti. 

 Xi, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleriyle birlikte gayret göstererek iki zirveyi Çin-Arap Birliği ilişkileri ve Çin-KİK ilişkileri tarihinde kilometre taşı anlamı taşıyan bir şenlik haline getireceklerini, dolayısıyla iki ülke arasındaki ilişkileri yeni aşamaya taşıyacaklarını vurguladı. 

 Çin’le birlikte aralarındaki kapsamlı stratejik ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye taşıyacaklarını dile getiren Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Xi’nin bu ziyaretinin Suudi Arabistan-Çin ilişkileri tarihindeki önemli bir kilometre taşı haline gelip, iki ülkenin çeşitli alanlardaki iş birliğinde daha fazla kazanımların edinilmesini ilerleterek iki halka daha fazla iyilik yaratırken iki ülkenin ortak kalkınma ve refahının gerçekleştirilmesini sağlayacağını temenni etti.

Muhammed bin Selman, Tek Çin ilkesini kararlılıkla desekleyen Suudi Arabistan’ın, Çin'in egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü korumasını ve Çin'in aşırıcılığı gidermek için gösterdiği çabaları kararlı bir şekilde desteklediklerini, ayrıca her herhangi bir dış gücünün insan hakları bahanesiyle Çin’in içişlerine karışmasına kararlılıkla karşı çıkacaklarını belirtti. 

 Suudi Arabistan-Çin ilişkilerine güvenle bakan Muhammed bin Selman, Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşa edilmesi ve ticaret ile karşılıklı yatırımın artırılmasında Çin’le birlikte çaba göstermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Muhammed bin Selman, daha fazla Çinli işletmenin Suudi Arabistan’daki sanayileşme sürecine, büyük altyapı tesislerinin inşasına ve enerji iş birliği projelerine katılarak otomobil, bilim ve teknoloji, kimyasal sanayi gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmesini olumlu karşıladıklarını sözlerine ekledi.

İki taraf, Çin-Suudi Arabistan Yüksek Düzeyli Ortak Komitesi’nin liderinin başbakan seviyesine yükseltme konusunda  anlaştı.

İki  lider, ayrıca "Kuşak ve Yol"un ortak inşası, adalet, eğitim, hidrojen enerjisi ve yatırımları gibi alanlardaki iş birliği belgelerinin değişim törenine birlikte iştirak etti.

Görüşmede Çin Halk Cumhuriyeti -Suudi Arabistan Krallığı Ortak Bildirisi yayımlandı.

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping, aynı gün Riyad Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz el-Suud’la görüştü.

İki lider, Çin Halk Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan Krallığı Kapsamlı Stratejik İş Birliği Anlaşması’yla her iki yılda bir, ülke liderlerinin görüşmesini kararlaştırdı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı