Çin’de sahte lüks ürünleri gerçeğinden ayırmayı öğreten kurs açıldı

Çin dünyanın en çok lüks eşya satılan ülkesi. Lüks eşyaların çok revaçta olduğu ülkelerde bu ürünlerin çok sayıda sahtesi de bulunuyor.

Çin dünyanın en çok lüks eşya satılan ülkesi. Lüks eşyaların çok revaçta olduğu ülkelerde bu ürünlerin çok sayıda sahtesi de bulunuyor. Tüketiciler için gerçek ile sahteyi birbirinden ayırabilme yetisi de önem ve değer kazanıyor.

Söz konusu becerisiyle tanınan Zhang Chen, merceği sayesinde bir İsviçre saatinin, bir Hermes çantasının veya Prada markalı çizmelerin gerçek olup olmadığını anlayabiliyor. İncelediği logo ve seri numaraları gerçek ile sahteyi birbirinden ayırmasına yetiyor.

Beijing'de “Lüks Ürünler Ticaret Okulu” adı altında kendi kurumunu oluşturan Zhang pek çok insanın iyi imitasyonlarla aldatıldığını belirtiyor ve kurduğu okulun sınıfını dolduranlara bu alanda gerekli bilgileri edindiriyor. uarada yedi günlük staj için 15 bin 800 yuan (2 bin avro)  ödemek gerekiyor; ancak sürekli büyüyen bir ikinci el piyasasına sahip ülkede bu beceriyi edinmek önemli.

Yapılan araştırmalara göre Çin lüks ürün piyasası yaklaşık 5 trilyon yuanlık (500 milyar avroluk) astronomik bir tutar ifade ediyor. Öte yandan bunların ikinci el satış piyasası da hayli hareketli. Ancak 17,3 milyar yuan (2 milyar avrodan biraz fazla) hacme sahip bu piyasa bir öncekine kıyasla daha küçük olmakla birlikte 2019 ile 2020 arasında iki kat büyümüş olduğu belirtiliyor.

Dünyada satılan lüks ürünlerin üçte birini Çinliler alıyor; ancak bunların ikinci el olarak yeniden satılma oranı sadece yüzde 3 olup Batı ülkelerine göre bir hayli düşük. Ancak yine de ikinci el lüks eşya alanların aldatılmaktan ve gerçek markanın kullanılmış olanını aldıklarından emin olmaları önemli. 
Gerçeği taklitten ayırmanın yöntemleri değişik. Kimilerinin astarının rengi, kimilerinin ultraviyole lamba ile seri numaralarının karşılaştırılması, logonun bazı harflerinin parlaklığı gibi özellikler bunu ortaya çıkarıyor. 

Temiz kullanılmış büyükçe bir Louis Vuitton çantasının yeni alındıktan iki yılsonra sadece değerinin yüzde 20 kadarını yitirerek 9 bin yuana, Chanel el çantasının da kolaylıkla ilk değerinin yüzde 60 ila 70 kadarını koruduğu düşünülürse, bu piyasaya ilişkin olarak gerçeği taklitten ayırma çabalarına yönelik dikkatin artması iyi anlaşılabilir.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı