Denizlerde salgın nedeniyle 150 bin denizci mahsur kaldı

Dünya denizlerinde 150 Bin denizcinin corona salgını nedeniyle sözleşmlerinin bir kaç kez uzatmaya zorlanmasıyla denizlerde mahsur kaldığı bildirildi.

Dış Haberler, 21 Mayıs (HİBYA) – Dünya denizlerinde 150 Bin denizcinin corona salgını nedeniyle sözleşmlerinin bir kaç kez uzatmaya zorlanmasıyla denizlerde mahsur kaldığı bildirildi.

Uluslararası sözleşmelere göre, denizcilerin ücretli izin almaya başlamadan önce denizde en fazla bir yıl çalışmalarına izin verilmekte. Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü Hukuk Direktörü Fred Kenney bu sürenin küresel ticareti ayakta tutan bir milyondan fazla denizcinin yaklaşık 150 Bin'i için zaten aşıldığını belirtti.

Uluslararası Denizcilik Örgütü Hukuk Direktörü Fred Kenney salgın sonrasında gemilerin yüzer enfeksiyon yuvaları olarak kabul edilmelerine dikkat çakip ''Global teslimatları sürdüren denizcilerdir. Onlar sayesinde gıda, ilaç ve koruyucu ekipman yerlerine ulaşıyor. Onları şimdi desteklememiz çok önemli.” diye konuşup, bir kaç istisna dışında, deniz taşımacılığının tamamen bağımlı olduğu mürettebat değişikliklerinin gerçekleştirilemediğini söyledi.


Hibya Haber Ajansı