Dünyadan siyasi parti liderleri Pelosi’ye tepki gösterdi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taiwan’a yaptığı ziyaret, birçok ülkedeki siyasi parti liderleri ile kurumların tepkisini çekti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taiwan’a yaptığı ziyaret, birçok ülkedeki siyasi parti liderleri ile kurumların tepkisini çekti.

 Çin Komünist Partisi Dış İrtibat Dairesi’ne mektup göndermek gibi farklı yöntemlerle Pelosi’nin Taiwan ziyaretini eleştiren liderler, ziyaretle Çin’in egemenlik ve toprak bütünlüğünün yanı sıra, uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarının ihlal edildiğini belirtti.

 Malezya İlerici Demokrat Parti (PDP) Başkanı ve Malezya Başbakanı Çin İşleri Özel Elçisi Tiong King Sing, Pelosi'nin Taiwan ziyaretinin Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı olduğuna işaret ederek, Malezya’nın daima Tek Çin ilkesine bağlı kalacağını dile getirdi.

 Eski Irak Başbakanı İyad Allavi, Pelosi'nin ziyaretinin Çin'in iç işlerine müdahale anlamı taşıdığına dikkat çekerek, ABD’nin demokrasi ile değil, kendi çıkarlarıyla ilgilendiğini kaydetti.

 Almanya Komünist Partisi Genel Başkanı Patrik Köbele, Pelosi’nin Taiwan ziyaretini kasıtlı bir provokasyon olarak niteleyerek, bu girişimin son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

 Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve eski Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda lider farklı kanallarla Tek Çin ilkesine desteklerini açıkladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı