Emirates ile GDRFA arasında biyometrik veri anlaşması imzanladı

Emirates, Dubai İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü (GDRFA) ile yapılan iş birliği çerçevesinde uluslararası yolculara biyometrik verilerin kullanılmasına izin vererek havalimanı deneyimlerini hızlandırma fırsatı sunuyor.

Anlaşma Dubai’deki GDRFA Genel Direktörü Korgeneral Mohamed Ahmed Al Marri ve Emirates Operasyon Direktörü Adel Al Redha tarafından çok sayıda kıdemli yetkilinin katılımıyla imzalandı.

GDRFA ve Emirates arasında dünya çapında türünün ilk örneği olan bir anlaşmayla kurulan stratejik ortaklığın, Dubai’yi ziyaret edenlerin seyahat deneyimini daha da iyileştirmek için iş birliğine dayalı bir çalışma olduğu belirtildi.

Anlaşma, Dubai Uluslararası Havalimanı Terminal 3’te yolcu trafiği prosedürlerini geliştirerek aktarma uçuşlarına devam eden yolcuların yanı sıra son varış noktası olarak Dubai’ye gelen yolcular için daha hızlı ve daha etkin bir havalimanı deneyimi sağlıyor.

Korgeneral Mohammed Al-Marri anlaşmanın yolcular için sınıfının en iyisi hizmetleri nasıl geliştireceği ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri olan Dubai, 2022 yılında 8 milyon turiste ev sahipliği yaptı. Kilit iş ortaklarımızı sınıfının en iyisi hizmetlerle desteklemeye devam ediyor ve Dubai’yi dünyanın lider iş merkezi ve turizm noktası olarak konumlandırma hedefiyle mükemmellik ve yenilik odaklı çalışıyoruz.

Adel Al Redha yaptığı açıklamada bu anlaşmanın önem ve değerini vurguladı ve şunları söyledi:

“Emirates olarak yolcu deneyimini iyileştirmek için sürekli yatırım yapıyoruz ve GDFRA’ya Emirates’in hizmetlerine değer katmak ve uluslararası yolcularımızın İyisiyle Uçmalarını sağlamak için genişlettiği iş birliği, iletişim ve koordinasyon köprüleri için teşekkür ediyoruz.”

Biyometrik tanıma teknolojilerini ve GDRFA’nın önceden doldurulmuş biyometrik veri bilgilerini havalimanında birden fazla noktadaki yolcuları tespit etmek için kullanan yapay zeka sistemleri, yolcuların benzersiz yüz özelliklerini tanıyarak bunları anında kimlik doğrulaması için pasaportlarıyla eşleştirecek.

Böylece yolcular Dubai Uluslararası Havalimanı Terminal 3’te yer alan Check-In, Dinlenme Salonu, Uçağa Biniş ve Pasaport Kontrolü alanlarında hızla ilerleyebilecek. Önceden yalnızca BAE’de ikamet eden ve GCC vatandaşlarının kullanabildiği bir ayrıcalıktan artık uluslararası yolcular da faydalanabilecek.

Yolcular Emirates uygulaması, Emirates self check-in kioskları üzerinden birkaç tıkla veya bizzat Emirates check-in bankolarından resmi onay vererek 2023’te bu hizmetten faydalanabilecek.

Emirates yolcuları hızlı ve rahat bir seyahat deneyimine çok sayıda yolla erişebilirler:

Emirates Uygulaması - Global

Yolcular Emirates uygulamasını cep telefonlarına indirerek tüm uçuş bilgilerine tek tıkla ulaşabilir. Kullanıcılar artık bagajlarını takip etmenin yanı sıra uçuş rezervasyonu ve değişikliklerini gerçekleştirebilir, birçok uçuş noktası için dijital biniş kartlarını indirebilir, uçakta hangi yemeklerin servis edileceğini öğrenebilir, şoförlü araç hizmeti rezervasyonu yaptırabilir ve hatta uçak içi eğlence sistemi ice ‘da hangi filmleri izleyeceklerini önceden seçip, planlayabilir.

Çevrimiçi check-in - Global

Sadece birkaç tıkla koltuk ve yemek seçimi yapabilir, son dakika sınıf yükseltme seçeneklerinden faydalanabilirler. Havalimanında bagajlarını kolayca özel bagaj teslim bankolarına bırakabilir ve dijital biniş kartlarını bastırabilir.

Seyahatten önce bagaj teslimi - Dubai

Dubai’den kalkış yapan yolcular, erken check-in yaparak bagajlarını havalimanına kalkıştan 24 saat önce veya ABD ve Tel Aviv uçuşları için 12 saat önce teslim edebilir, havalimanına geldiklerinde doğrudan pasaport kontrol bölümüne ilerleyebilir.

Evden check-in hizmeti - Dubai

Emirates evden check-in hizmeti, DUBZ tarafından yerine getirilen bir Emirates hizmeti olup Dubai ve Sharjah’ta sunuluyor. DUBZ temsilcileri check-in işlemini yolcuların evinde, konakladığı otelde veya ofisinde tamamlayarak bagajları uçuş için teslim alır ve yolcular günün geri kalanında kendilerine vakit ayırır, havalimanında ise işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilir. Hizmet için en az 24 saat önceden rezervasyon ve ödeme yapan yolcular, uçuştan altı saat önceye kadar işlemlerini tamamlayabilir.

Self Check-in kioskları - Dubai

Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki hızlı ve kolay seçeneklerden biri de Emirates self check-in kiosklarıdır. Yolcular dokunmatik ekranlı kiosklardaki adımları izleyerek check-in işlemlerini tamamlayabilir veya cep telefonlarını kullanarak temassız şekilde kiosktan hizmet alabilir. Yolcular aynı anda uçuş bilgilerini görüntüleyebilir, koltuk seçebilir ve Emirates Skywards numaralarını girebilir; çevrimiçi check-in yapmış olan yolcular ise bagajlarını teslim etmek için bagaj teslim alanını kullanma seçeneğine sahiptir.

Birinci sınıf biyometrik çözümler - Dubai

Emirates yolcuları 2023 yılında Emirates uygulaması üzerinden, Emirates self check-in kiosklarından veya bizzat Emirates check-in bankolarından biyometrik veri kullanımına onay verebilecek. Yolcular böylece Dubai Uluslararası Havalimanı Terminal 3’teki birden fazla noktada her zaman temassız ve hızlı bir deneyim yaşayacak. Check-In, Dinlenme Salonu, Uçağa Biniş ve Pasaport Kontrol alanlarının tamamı zaman kazandıran biyometrik yeniliklerinden yararlanacak şekilde donatıldı.

Hibya Haber Ajansı