Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftalık DOE ham petrol stoklarında 1,375 milyon varil düşüş beklenirken, bir önceki verinin de altında 1,02 milyon varillik bir düşüş açıklandı.

Amerikan doları G10 para birimlerine karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Önemli bir ekonomik verinin bulunmadığıı ve teşvik paketinin konuşulmaya devam edildiği seansta, Dolar Endeksi bir süredir üzerinde işlem gördüğü 93 seviyesin altına düştü. Seans sonuna doğru 92,6’dan işlem gördü. Kademeli olarak değer kaybeden Dolar Endeksi, 92,47’de destek buldu. İngiltere, Başbakanı Boris Johnson, görüşmeleri askıya almasının ardından Avrupa Birliği ile ticaret müzakerelerini bir haftadan kısa bir süre sonra sürdürmeyi kabul etti. İngiltere baş müzakerecisi attığı tweette, yoğun görüşmelerin Londra’da Perşembe öğleden sonra başlayacağını ve her gün gerçekleşeceğini paylaştı. Euro ve Sterlin bu haberle ABD dolarına karşı değer kazandığı bir günü geride bıraktı. GBPUSD 1,31 seviyesini aşmayı başardı. Bu hareketiyle birlikte 1,30 seviyesinde bulunan 50 günlük ortalamasını kırmış oldu. EURUSD’de de benzer bir tablo söz konusuydu. Seans içinde 1,188 seviyelerini gören parite, kapanışa doğru 1,186 seviyesinden işlem gördü. 1,18 de bulunan 50 günlük ortalama Euro için de kırıldı.


Spot Altın kendini gün içinde 50 günlük ortalamasının üzerine atıp 1931’e kadar yükseldi. Ancak bu direnci aşamayan değerli metalde, satışlar görüldü. Spot Altın kapanışa doğru %0,8’ e yakın kazanımlarla1922 den işlem gördü. Ekvator bölgesinde bir altın madeninde gerçekleşen protestoların üretimde aksaklıklara neden olduğu haberi, altını destekleyen haberlerden. LME metallerinde alıcılı bir günü geride bıraktık. 3 ay vadeli alüminyum, bakır ve çinko kontratları sırasıyla %0,49,%1,34 ve %1,54 oranlarında değer kazandı. Bakır psikolojik seviye olan 7000’nin hemen altında 6991,5 seviyesinden kapandı.


Haftalık DOE ham petrol stoklarında 1,375 milyon varil düşüş beklenirken, bir önceki verinin de altında 1,02 milyon varillik bir düşüş açıklandı. Cushing stoklarında ise artışın hız kestiği görüldü. Veri öncesi $41 civarında işlem gören Aralık vade WTI petrol kontratları, açıklama sonrasında $40,19 seviyelerine kadar geriledi. Kapanışa doğru $40,1 seviyesinden işlem gören WTI, gün içinde en düşük $39,78 seviyesini test etti. Aralık vade Brent kontratı kapanışa doğru $41,72 seviyesinden işlem gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı