Emtia ve para piyasası

Çin talebinin artacağı beklentisiyle yukarı yönlü tepki hareketlerinin devam etmesiyle birlikte Brent dün %3,08 değer kazanarak günü 83.70 seviyesinden tamamladı.

BRENT Çin talebinin artacağı beklentisiyle yukarı yönlü tepki hareketlerinin devam etmesiyle birlikte Brent dün %3,08 değer kazanarak günü 83.70 seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelere baktığımızda ise pozitif görünümün hakim olduğu gözlemlenmektedir. Orta vadeli yükseliş trendinin devamı açısından 84.10 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi önemli. Bu direncin aşılamaması durumunda Brentte güç kaybı gözlemlenebilir. Direncin aşılması durumunda ise 86.90 ve 89.00 seviyelerini üst direnç noktaları olarak takip edebiliriz. İlk destek noktası olarak ise 79.10 seviyesini izleyeceğiz. 79.10 desteğinin aşağısındaki kapanışlarda geri çekilme hızlanabilir.

ONS/ALTIN “XAUUSD” Dolar endeksinin güç içindeki güç kaybından destek alarak direnç seviyesine yönelen Ons Altın gelen tepki satışlarıyla günü %0.10 yataysınırlı değer kazanarak 1869,75 seviyesinden tamamladı. Güne pozitif seyirle başlayan Ons Altının teknik göstergelerine baktığımızda ise toparlanma çabasının etkin olduğu görülmektedir. Yukarı yönlü trendin devamlılığı açısından 1881 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi önemli. Bu direncin aşılması durumunda Ons Altında güç kazanımı ivme kazanabilir. 1860 desteğinin üzerinde kapanış oluşturmasını kısa vadeli görünüm açısından olumlu.

GRAM ALTIN Kısa vadeli sıkışma içerisinde hareket eden Gram altın dün %0.04 yatay-sınırlı pozitif seyir izleyerek 1132 seviyesinden gün kapanışı gerçekleştirdi. Teknik göstergelere baktığımızda ise genelinde toparlanma çabasının etkili olduğu görülmektedir. 1139 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirilmediği sürece kısa vadeli sıkışma hareketinde güç kaybı yaşanabilir. Yükseliş trendinin devamlılığı açısından ilk etapta bu direncin aşılması gerekmektedir. Trendin devamında ise 1160 ve 1185 seviyeleri üst direnç seviyeleri olarak izlenebilir. İlk destek noktası olarak 1126 seviyesini izleyeceğiz.

GÜMÜŞ “XAGUSD” Kısa vadeli dar bant içinde hareket eden Gümüş dün %0.40 değer kaybederek 22.16 $ seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Güne pozitif seyirle başlayan gümüşte teknik göstergelerin genelinde toparlanma çabası gözlemlenmektedir. İlk direnç noktası olarak 22.60$ seviyesini izleyeceğiz. Bu direncin üstünde kalıcılık sağlanması durumunda dar bant içinde hareket eden Gümüşte yukarı yönlü hareket hızlanabilir. Kısa vadeli görünüm açısından ise 22.00 $ seviyesinin üzerindeki kapanışlar önemli. Bu desteğin aşağısına inilmesi durumunda satış baskısı artabilir.

EUR/USD FED Başkanı Powell’in güvercin denilebilecek sözlerinim etkisiyle değer kazanan dolar endeksi karşısında EUR/USD paritesi dün %0.04 değer kaybederek günü 1.0725 seviyesinden tamamladı Güne yatay seyir ile başlayan endeksin indikatörlerine baktığımızda ise karışık seyirin etkili olduğu görülmektedir. Kısa vadeli düşüş gösteren paritede ilk destek noktası olarak 1.0670 seviyesini izleyeceğiz. Bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü hareketler ivme kazanabilir. İlk direnç noktası olarak ise 1.0770 seviyesi takip edilebilir.

USDX (Dolar Endeksi) Dün geri çekilen endeks FED Başkanı Powell’in ek faiz artışlarına ihtiyaç olabilir açıklamasının etkisiyle toparlanarak USDX dün %0.18 yataysınırlı negatif seyir izleyerek günü 103.42 seviyesinden günü tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç noktası olarak 103.90 seviyesi izlenebilir. Bu direncin kırılması durumunda 105.00 ve 105.40 seviyeleri üst direnç noktaları olarak hedeflenebilir. Kısa vadeli görünüm açısından 102.90 desteğinin üzerinde kapanış gerçekleştirimesi önemli. 102.90 desteğinin kırılması durumunda aşağı yönlü hareketler ivme kazanabilir.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı