Enflasyon’u öngöremiyoruz

Çarşamba günüyle birlikte konuşan tüm Fed başkanları ve üyeleri son derece sert ve nettiler. Faizler sonuç alana kadar artırılmaya devam edecek ve tempo trend görülene kadar düşmeyecek.

Çarşamba günüyle birlikte konuşan tüm Fed başkanları ve üyeleri son derece sert ve nettiler. Faizler sonuç alana kadar artırılmaya devam edecek ve tempo trend görülene kadar düşmeyecek. Hatta “politika yapıcıların enflasyon okumaları hayal kırıklığı yarattığı için (Enflasyonun ne kadar ısrarcı ve genele yaygın olduğunun bilincine varılmasında geç kalınması ) yıl sonundan önce 125 baz puanlık faiz artırımı yapmayı beklediklerini “ ifade ediyorlar.

Hedef ; borçlanma maliyetlerinin artırılması amacıyla 2023 baharına kadar yüzde 4,50-4,75 seviyesine getirilmesi, Güçlü iş gücü piyasasını yavaşlatma ve şu anda yüzde 3,7 olan işsizliği yükseltmek.

Dün açıklanan Haftalık işsizlik başvurularında da geçen hafta, dört ayın en fazla artışına işaret eden veriler gelince, Fed'in Mart ayından bu yana on yıllardır görülen en hızlı ve en yüksek oranlı faiz artırım trendinin devam etmesi kesinleşmeye doğru gitmeye başladı.

Talep yüksek oranlarda soğumaya başlasa bile işgücü piyasası sıkı olmaya devam ediyor. Bugün Eylül ayındaki istihdama ilişkin tarım dışı istihdam raporu, yatırımcıların Fed'in agresif faiz artırım planlarını değiştirip değiştirmediğini ölçmesine yardımcı olacak.

Para piyasaları da 1-2 Kasım'daki FED toplantısından , art arda dördüncü bir 75 baz puanlık faiz artırımına %86 şans veriyor.

Asya borsaları bugün kırmızı. Yatırımcıların daha agresif merkez bankası politikası sıkılaştırma işaretleri arasında resesyon risklerinden endişe duymasıyla küresel hisse senedi düşüşünü üçüncü güne uzattı.

Dolar ve Hazine getirileri de , birden fazla FED yetkilisinin günün ilerleyen saatlerinde önemli bir ABD istihdam raporu öncesinde ek oran artışlarından bahsetmeye devam etmesi ve artan ham petrol fiyatlarının uzun süreli enflasyonla ilgili endişeleri artırmasının ardından yükselmeye devam etti.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Takasbank, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP), pay dayanak varlığa bağlı sözleşmeler için fiziki teslimat sürecinde oluşabilecek risklerin en aza indirilmesini teminen piyasa ve sicil bazında pozisyon limitlerini düşürdü.

Ukrayna’yı işgali sonrasında Rusya’ya sekizinci yaptırım paketini açıklayan Avrupa Birliği (AB), savaşın başladığı günden itibaren Rusya ve Rus şirketleri ile giderek artan şekilde iş birliği yapan Türk şirketlerini, bu yaptırımlar kapsamına girme riskine karşı uyardı.

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında ikisi Danimarka, ikisi de İsveç karasularında gerçekleşen 4 sızıntının sebebini araştıran İsveç Güvenlik Polisi, sabotaj iddialarının güçlendiğini ve soruşmanın devam ettiğini açıkladı.

Norveç, güvenlik önlemi olarak Rus balıkçı gemilerinin sadece 3 limana girişine izin verileceğini belirterek, gemilerin güvenlik kontrolünden geçeceğini aktardı

Suudi Arabistan’ın lider rol oynadığı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun ham petrol üretimini kısma kararı almasının ardından ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat vekiller, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) ABD askeri varlığının çekilmesi için Kongre’ye yasa tasarısı sundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Rusya’ya karşı NATO’nun önlem alması gerektiğine yönelik çağrısına cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu sözleri dünya savaşı başlatma çağrısı olarak nitelendirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, resesyon ve mali istikrarsızlık risklerinin arttığına işaret ederek, önümüzdeki hafta 2023 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,9'un altına indireceklerini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, Güney Kıbrıs'ta bir araya gelen ECB üyelerinin Banka'nın bilançosunun değiştirilmesini de içeren politika seçeneklerini tartıştıklarını söyledi.

Peru Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz ve faizi faiz oranı yüzde 6,75'ten yüzde 7,00'ye çıkarıldı

Uruguay Merkez Bankası 50 baz puan artırdı. Böylece gösterge faiz oranı yüzde 10,25'ten yüzde 10,75'e yükseltildi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans Fed'in politika faiz oranının aşırı yüksek enflasyonun aşağı getirilmesi için borçlanma maliyetlerinin artırılması amacıyla 2023 baharına kadar yüzde 4,50-4,75 seviyesine getirileceğini söyledi.

Dünya'nın en büyük rezervine sahip ikinci ülkesi olan Japonya'nın döviz rezervleri, Hükümetin 24 yıl sonra yaptığı ilk yen müdahalesinin etkisiyle Eylül ayında yüzde 4,2 düşüş gösterdi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Chistopher Waller, inatçı şekilde yüksek enflasyonu aşağı getirmek için faiz oranlarını gelecek yılın ilk çeyreğine kadar artırmaya devam etmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı