Erbaş: "İnsan hakkı en doğal haktır, ihlal edilemez”

Rize İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Erbaş, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

RİZE - 09.12.2022 - HİBYA - Rize İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Erbaş, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erbaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İnsanlığın doğuşundan sahip olduğu hak ve özgürlüklerin tüm dünyada kabul ve ilan edilmesinin 74. yılındayız. Geçtiğimiz yıl yaptığımız insan hakları günü açıklamamızda, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesi kamuoyu ile paylaştık. 2022 yılı içinde de hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Tek adamın kararıyla kadınların yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul sözleşmesinden bir gece yarısı hukuksuzca çıkmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlalleri merkezi haline gelmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuk güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesiyle yok sayılmaktadır” 

 

Hibya Haber Ajansı