Fark et, danış ve yaşam kaliteni değiştir

Infinity Regenerative Clinic Genetik ve Kök Hücre Koordinatörü Dr. Elif İnanç gıda intoleransı hakkında bilgi verdi.

Infinity Regenerative Clinic Genetik ve Kök Hücre Koordinatörü Dr. Elif İnanç gıda intoleransı hakkında bilgi verdi.

Gıda alerjisi ve gıda intoleransı genellikle birbirine karıştırılan, oysaki birbirinden oldukça farklı olan iki kavram. Gıda intoleransı, besinlerin neden olduğu bir sindirim sistemi yanıtıyken; gıda alerjisi, bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur diyen Dr. Elif İnanç,

“Her iki belirti de tedavi edilmediği sürece yaşamlarımızda ciddi sorunlar teşkil edebiliyor ancak, gıda alerjileri fark edilmezse çok daha ciddi otoimmün hastalıklara neden olabiliyor. Bireyin, vücudunda meydana gelen belirtileri fark etmesi ve gözlemlemesi, bu noktada büyük önem taşıyor. Mide ağrısı, midede yanma, bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, ishal, şişkinlik hissi kişilerin gıda intoleransına sahip olabileceğinin en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Genellikle intoleransa neden olan bir madde düşük oranda tüketildiğinde vücut bunu tolere edebilir ancak miktar arttıkça gıda intoleransının etkilerinin dayanılmaz bir hal alabilir. En yaygın görülen gıda intoleransı ise kuşkusuz laktoz, gluten ve kafeindir. Laktoz intoleransı olan bireyler, sütün içerisinde bulunan ve bir şeker olan laktozu sindiremezler. Bu da bedenlerinde rahatsız edici türlü semptomlara neden olur. Gluten ve kafeinde de durum bundan farklı değil.

Danışanlar, vücutlarında yaşadığı olumsuz belirtileri fark ettikten sonra genellikle uzmanlara danışır ve intolerans testine sokulurlar. Bazen de eliminasyon diyetine tabi tutulurlar. Bu yöntemler ile kişilerin hangi besinlere karşı intoleransının olduğu saptanır. Gıda intoleransını öğrenen bireyler için tek tedavi yönteminin, intoleransa neden olan besinlerin beslenme düzeninden çıkarılması ya da vücudun tolere edebileceği miktarda tüketilmesinin sağlamasıdır. Eğer intoleransa neden olan besin kişinin sağlıklı bir yaşam için muhakkak tüketmesi gereken bir gıda ise; onun yerine aynı besin öğelerine sahip başka gıdalar tüketilmelidir. Bir uzman rehberliğinde gıda intoleransını keşfeden bireyler hayatlarını daha kaliteli sürdürmeye devam ederler” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı