Filipinler Devlet Başkanı Marcos: "Güney Çin Denizi sorunu ikili ilişkilerin ana akımı değil"

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, dün başkent Manila’da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle bir araya geldi.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, dün başkent Manila’da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle bir araya geldi.

Marcos, Çin’in Filipinler’in komşusu, aynı zamanda ortağı ve arkadaşı olduğunu, dostluğun gelecekte de güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Güney Çin Denizi sorununun Filipinler-Çin ilişkilerindeki ana akım olmadığını ve ikili işbirliğini sınırlamaması ve engellememesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, bağımsız dışişleri anlayışına sahip Filipinler’in öteden beri Tek Çin ilkesini izlediğini, Çin’in Filipinler’in en büyük ticaret ortağı ve önemli kalkınma ortağı olduğunu hatırlattı.

İki ülke arasında her alanda işbirliğinin ilerletilmesi temenni ettiklerini dile getiren Marcos, sorunların Çin’le yapılan samimi müzakerelerle dostane şekilde çözülmesinden yana olduklarını, bunun ikili ilişkilerin ele alınmasındaki doğru bir çözüm olarak iki halka daha fazla yarar getireceğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Filipinlerle dostluk ve işbirliği sürdürerek ikili ilişkilerin yeni bir “altın çağı”nı yaratmayı istediğini ifade etti. Wang, Çin’in tarım, altyapı, enerji ve beşeri iletişim alanlarına öncelik verip işbirliğini artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Denizdeki anlaşmazlıklara değinen Wang Yi, anlaşmazlıkların ikili ilişkileri şekillendirmemesi ve işbirliğini engellememesi gerektiğine dikkat çekerek, iki tarafın diyalog ve iletişimi artırıp işbirliğini ana akım haline getirmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang Yi aynı gün Filipinler Devlet Başkanı Yardımcısı Sara Duterte, Ulusal Güvenlik Danışmanı Clarita Carlos ve Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ile ayrı ayrı görüştü, ilgili işbirliği belgelerinin imza törenine katıldı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı