“Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da kalıcı barış olmaz”


Çin Dışişleri Bakanlığı, Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyetin Çin ziyareti hakkında bilgi verdi.

Tarih: 21 Kasım 2023 16:39:55

Vakıf Katılım

Çin Dışişleri Bakanlığı, Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyetin Çin ziyareti hakkında bilgi verdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan’ın başkanlığındaki Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan ortak heyet 20 Kasım’da Çin’i ziyaret etti. Heyetin üyeleri arasında Ürdün, Mısır, Filistin, Endonezya’nın dışişleri bakanları ve İslam İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri yer aldı.

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Han Zheng ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ortak heyetle görüşmeler yaptı.  

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında söz konusu ziyaret hakkında bilgi verdi.

Mao Ning, Çin tarafının Arap-İslam Ortak Zirvesi’nin barışçıl çabaları ve adil çağrılarını takdirle değerlendirdiğine dikkat çekerek, zirve bitiminde kurulan bakanlar komisyonunun daha büyük rol oynamasını Çin’in desteklediğini vurguladı.

Mao, ortak heyetin Çin’i küresel arabuluculuk girişimlerinin birinci durağı olarak seçmesinin Çin’e duyulan yüksek güvenin göstergesi olduğu gibi, iki taraf arasında karşılıklı anlayış ve desteği de yansıttığını söyledi.

Mao Ning, şu an yapılması gerekenin BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nun ilgili kararlarını yerine getirmek, derhal ateşkes sağlamak, uluslararası hukuk kurallarını, özellikle uluslararası insancıl hukuku etkin şekilde hayata geçirmek, Filistinli sivilleri evsiz bırakan ve zorla tahliye eden girişimlere karşı çıkmak olduğuna işaret etti.

Sözcü şunları ekledi:

“Filistin’in kaderini ilgilendiren herhangi bir düzenlemeyi mutlaka Filistin halkı öncelikle onaylamalıdır, aynı zamanda bu düzenleme, bölge ülkelerinin rasyonel endişelerine önem vermelidir. Herhangi bir çözüm önerisi iki devletli çözüme aykırı olmamalı, bölge barışı ve istikrarına yardımcı olmalıdır. BM Güvenlik Konseyi, Arap ve İslam ülkelerinin çağrılarına kulak vermeli, durumun yumuşatılması için sorumlu bir tavır almalıdır. Çin, Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanı olarak, Arap ve İslam ülkeleriyle koordinasyonu güçlendirmeye, Güvenlik Konseyi’nin Gazze’deki durum hakkında anlamlı eylem yapmasını hızlandırmaya devam edecek. Filistin sorunu, Ortadoğu sorununun temelidir. Filistin sorunu adil şekilde çözüme bağlanmadığı sürece Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar olmayacaktır.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.