Fitch, Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana çevirdi, BB- olan notunu teyit etti

Fitch Ratings, Türkiye'nin not görünümünü 'negatif'ten 'durağana' çevirdi, BB- olan kredi notunu teyit etti. Fitch Ratings'in değerlendirme notunda, cari

Fitch Ratings, Türkiye'nin not görünümünü 'negatif'ten 'durağana' çevirdi, BB- olan kredi notunu teyit etti.

Fitch Ratings'in değerlendirme notunda, cari işlemler açığının Mayıs 2018 deki 57.9 milyar dolardan, Ağustos 2019 da 5.1 milyar dolar fazlaya yükselmesi ve dış finansman ihtiyacının bir miktar kolaylaşma devam ettiği vurgulandı.

Fitch değerlendirmesinde, Türkiye'nin ekonomisini yeniden dengeleme konusunda ilerleme kaydetmeye devam etmesiyle Temmuz ayındaki değerlendirme sonrasında olumsuz risklerin hafiflemesine yol açtığı kaydedilirken; döviz kuru etkilerinin enflasyondaki düşüşün ana belirleyicisi olduğu kaydedildi.

Öte yandan Fitch, Türkiye ekonomisi açısından, brüt dış finansman ihtiyacının halen büyük kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiğini; yüksek ve değişken enflasyon, zayıf para politikası kredibilitesi ve sınırlı merkez bankası bağımsızlığının, yenilenen makroekonomik istikrarsızlık riskini artırmasını ise risk unsurları olduğuna dikkati çekti.

Merkez Bankası'nın 1000 baz puan faiz indirimine gitmesine rağmen dolar kurunun 5.48-5.92 bandında istikrarlı istikrarlı bir seyir izlediği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin 2019 büyüme tahmininin de yüzde 0.3 daralmadan, yüzde 0.8 büyüme revize edildiği vurgulandı.

Fitch, 2020 sonu enflasyon tahminini yüzde 12, 2021 sonu için ise yüzde 10; büyüme tahminini ise 2020 için yüzde 3.1, 2021 içinse yüzde 3.6 olarak belirledi.

Hibya Haber Ajansı