FOMC tutanakları ve QE tapering konusu

Bu akşam açıklanacak olan 16-17 Mart FOMC toplantısının tutanakları, Fed’in son ekonomik gelişmelere ve tahvil eğrisindeki hareketlere yaklaşımı açısından önem arz etmektedir.

Bu akşam açıklanacak olan 16-17 Mart FOMC toplantısının tutanakları, Fed’in son ekonomik gelişmelere ve tahvil eğrisindeki hareketlere yaklaşımı açısından önem arz etmektedir. Tutanaklar yorumlanırken, bunların son FOMC toplantısının zaman dilimi açısından Biden paketlerinin tam boyutu ve etkilerini varsayımlar içinde ortaya koymayacağı da hesap edilmelidir. Tabii, söz konusu parametre, yani yardım ve altyapı paketlerinin etkisine ek olarak, düzelmeye başlayan birçok ekonomik gösterge Fed’in tapering unsurunu değerlendirme aşamasına gelmesine, en azından FOMC içinde böyle bir ağırlıklanma olmasına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, sonraki dönem ve yaz toplantıları da QE’nin azaltılması konusunda önemli açıklamalar içerebilir. Şu an, Fed’in taperinge başlamasından çok, bunun olabileceğini söylemesi daha önemli olacaktır.

 

IMF’nin küresel sermaye hareketleri için yaptığı 2013 model Fed varsayımı üzerinde bir süredir duruyoruz. Gerek salgınla mücadele noktası, gerekse de reel ekonomi gelişmeleri anlamında ABD ekonomisinde önemli bir ısınma etkisi görülmektedir. Bu bir dipten toparlanma etkisiyle çok daha yüksek momentumda görünmekte, ancak kapanan işyerlerinin açılmasıyla desteklenen ekonomik faaliyet ve işe dönen birçok çalışan bu canlanma etkisini devam ettirebilir. Biden’ın mali paketleri ile firmalara ve bireysellere mali yardım destekleyici faktörler; altyapı paketi ile beraber de ekonomide artacak iş hacmi, beklentilerin de iyimserleşmesini sağlamıştır. Enflasyondaki ısınma da yoğun şekilde ekonomik toparlanma ile ilişkilendirildiğinden dolayı, Fed buna akut bir sorun gibi yaklaşmamakta ve getiri eğrisi dikleşmesine yönelik herhangi bir politika adımı atmamaktadır.

 

Enflasyonun zaten bir süre yüksek seyretmesine izin verilecek ve artışın da dönemsel olduğu düşünülüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken kısım olarak; tahvil getiri eğsinin uzak kısmı dikleşmektedir. Yani faizlerin ve enflasyonun uzun dönemde daha yüksek olacağı varsayılmaktadır. Fed tek tek verilere bakarak ileriye dönük rehberliğini değiştirmeyecektir, ancak ekonomik gelişme süreklilik arz ettiği takdirde mevcut bulunduğu politika düzleminin ağırlık merkezini sıkılaşma tarafına kaydırması muhtemeldir. Mesela QE tapering takvimini biraz daha erken döneme çekmesi ilerleyen FOMC’lerde biraz daha fazla değerlendirilebilir. Fed, küresel likiditeyi daha erken bir dönemde ABD’ye çekmeye karar verirse ve bunun sinyalini yakarsa 2013 Bernanke miladı gibi bir konjonktür içine girilebilir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı