Fx piyasalar

Enflasyonu düşürmek için Fed başta olmak üzere küresel merkez bankalarının şahin tutumları risk alma iştahının düşük kalmasına neden oluyor.

USD/TRY: Enflasyonu düşürmek için Fed başta olmak üzere küresel merkez bankalarının şahin tutumları risk alma iştahının düşük kalmasına neden oluyor. Dün borsalarda gözlenen satıcılı görüntünün bu sabah da devam ettiğini izliyoruz. Bu arada ABD on yıllık tahvil faizi %3,70'in üzerine çıkarak Şubat 2011'den itibaren en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Almanya on yıllık tahvil faizi ide %2'yi gördü. Bugün ABD ve Avrupa'da eylül ayı imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecekken, günün geri kalanında da zayıf risk iştahı sürebilir. Bu kapsamda da Dolar yükseliş gücünü koruyabilir ki Dolar endeksi (DXY) haftalık ortalamasının üzerinde kalarak teknik olarak olumlu bir tablo çiziyor. Yurtiçinde ise dün TCMB, politika faizini 100 baz puan indirerek %12'ye çekti. Faiz indiriminin ardından Dolar/TL, 18,40 seviyesinin üzerine çıktı. Kapanış ise 18,34 seviyesinden gerçekleşti. Şu aşamada TL'deki genel kırılganlık ve güçlü Dolar nedeniyle kurda düşük oynaklıktaki kısmi yükseliş eğilimi sürebilir ve kur 18,30 seviyesinin üzerinde kalarak 18,4450 ara direncini test edebilir. Ana direnç ise 18,50 bölgesinde.


EUR/USD: Hafta boyunca küresel boyutta süren enflasyonla mücadele amacıyla merkez bankalarının attıkları adımlar takip edildi. Sıkılaştırıcı para politikaları sonucunda tahvil getirileri yükselişe geçti ve son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. ABD on yıllık tahvil getirisi %3,70'in üzerine çıkarak Şubat 2011'den itibaren en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Bu arada özellikle Fed'in faiz artırımlarını gelecek yıl sürdüreceği beklentisi risk alma iştahını düşürmekte. Bugün ABD ve Avrupa'da eylül ayı imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecekken, günün geri kalanında da zayıf risk iştahı sürebilir. Ayrıca Fed Başkanı Powell'ın, "Fed Dinliyor" etkinliğindeki konuşması takip edilecek. Güçlenen Dolar ile baskı altından kalan parite, Avrupa'daki sorunlar da dikkate alındığında düşüş eğilimini sürdürebilir ki 0,98 desteğinin altında 0,9730 seviyesini hedefleyebilir. Yukarıda ise 0,9890 direnç konumunda.


XAU/USD: Şahin geçen Fed toplantısının ardından diğer majör merkez bankaları da faiz artırımına giderken, risk iştahındaki zayıflık sürüyor. Her ne kadar değerli maden de bu zayıflıktan destek bulup 1.650/55 bölgesini destek yapsa da  faizlerdeki yukarı yönlü seyir ve güçlü Dolar teması Ons Altın'daki yükselişin sınırlı kalmasına neden oluyor. Şu aşamada faiz ve Dolar'daki görüntü nedeniyle 1.680/85 bölgesinin direnç olarak çalışmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, 1.650/55 destek bölgesinin kırılması durumunda Ons Altın yeni bir düşüş dalgasına girebilir ve ilk etapta 1.630 seviyesini hedefleyebilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı