Fx piyasalar

ABD'de dün açıklanan JOLTS verisinin istihdam piyasasının soğumaya başladığına işaret etmesi Fed'e yönelik agresif beklentileri azalttı ve bu da piyasalardaki ralli havasının sürmesine neden oldu.

USD/TRY: ABD'de dün açıklanan JOLTS verisinin istihdam piyasasının soğumaya başladığına işaret etmesi Fed'e yönelik agresif beklentileri azalttı ve bu da piyasalardaki ralli havasının sürmesine neden oldu. ABD endeksleri yaklaşık %3 primle günü tamamladı. ABD iki yıllık tahvil faizi de %4,09'dan kapatsa da gün içerisinde %4'ün altına sarkma gösterdi. Son iki günlük veri akışının destekleyici olduğu ortamda bugün de ABD'de ISM imalat dışı PMI verisi ile ADP özel sektör istihdam verileri yakından izlenecek. Ayrıca, Avrupa ve ABD'de hizmet sektörü PMI verilerinin nihai halleri takip edilecek. Veriler öncesinde ABD vadelilerinde kısmi geri çekilme gözleniyor. Dolar ise hafif artıda. Yurtiçi tarafa bakıldığında; yüksek enflasyon, cari denge tarafındaki riskler, TL'deki genel kırılganlık gibi faktörler kurda yükseliş potansiyelini gündemde tutsa da  oynaklık görece düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor. Geniş çaptaki düzenlemelerin etkisi ile birlikte kısmen düşen ekonomik aktivite oynaklığın görece düşük kalmasına yardımcı olabilir ki yurtdışı piyasalarda şimdilik rahatlama görülmesi de destekleyici olabilir. Özetle, kurda sınırlı yükseliş eğilimi sürebilir. Yakın destek ve direnç olarak sırasıyla 18,48 ve 18,65 seviyeleri izlenebilir.


EUR/USD: Dün ABD'de açıklanan yeni iş imkanları verisi 2020'den bu yana en düşük seviyeye inerek istihdam piyasasının soğumaya başladığına işaret etmesiyle risk iştahı olumlu seyretti. Son açıklanan verilerin, Fed'in faiz artış hızını azaltabileceği beklentisini oluşturması risk iştahının artmasında etkili oldu. Öte yandan, Fed yetkililerinden enflasyonu düşürme taahhütlerini yerine getirmek için daha fazla faiz artırımına gidilmesi gerektiği açıklamaları geldi. Açıklanan verilere bağlı olarak ABD tahvil faizlerinde düşüş gözlenirken, Dolar değer kaybetti. Parite ise 1,0 seviyesine yaklaştı. Şu aşamada bugün özellikle ABD'de açıklanacak makro veriler yakından izlenecekken, paritede 50 günlük ortalamanın da yakın bulunduğu 1,0 bölgesi önemli bir direnç. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1,0080 hedef olabilir. Aşağıda ise 0,9865 destek bölgesi olarak izlenebilir.


XAU/USD: Dün 1.695 - 1.729 seviyesi arasında hareket eden Ons Altın günü de 1.726,5 seviyesinden kapatarak yükseliş hareketine devam etti. ABD'den beklentilerin altında kalan verilerle küresel piyasalarda artan risk iştahı ve Dolar endeksindeki (DXY) düşüşün devam etmesi değerli madendeki yükselişi desteklemiş gözüküyor. Teknik seviyelere bakıldığında yatay ve düşen trend dışında 50 günlük ortalaması civarında bulunan Ons Altın, 1.710 seviyesinin üzerindeki kalıcılık sağlaması durumunda 1.745 ardından 1.760 seviyelerini hedefleyebilir. Diğer yandan, 1.710 desteğinin altında 1.695 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir. 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı