FX Piyasaları

Enflasyonda yukarı yönlü risklerin kısmen fiyatların içerisinden olduğunu düşünüyoruz ki söz konu rakam beklentilerin çok üzerine bir sapmaya işaret etmiyor.

USD/TRY: Küresel piyasalar dünkü soluklanmanın ardından bu sabaha pozitif bir tonda başlıyorlar. Fed üyesi Brainard'ın faizlerdeki son dalgalanmanın Fed'in varlık alım programını azaltmayı geciktirebileceğini söylemesi öne çıkan olumlu haber akışı. Brainard'ın açıklamları, faizlerin yükselmeye devam etmesi durumunda Fed'in aksiyon alabileceğine yönelik önemli bir sinyal. Bu kapsamda yarın Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde küresel piyasalardaki bu sabahki pozitif görüntü devam edebilir. Bugün ayrıca küresel çapta açıklanacak PMI verileri de yakından izlenecektir. Yurtiçi tarafta ise bu sabah açıklanan şubat ayı enflasyonu takip edildi. Buna göre şubat ayında enflasyon %0,91 olarak gerçekleşti. Beklenti %0,75 idi. Böylece yıllık enflasyon %15,61 oldu. Enflasyonda yukarı yönlü risklerin kısmen fiyatların içerisinden olduğunu düşünüyoruz ki söz konu rakam beklentilerin çok üzerine bir sapmaya işaret etmiyor. Bu kapsamda, yurtdışı piyasalardaki pozitif görüntü de dikkate alındığında kurda önemli bir destek olarak duran 7,28 hedef olabilir. Olası düşüşlerde bu seviyeden tepki gelmemesi durumunda ise 7,22 bir sonraki yakın destek konumunda. Diğer yandan, olası yükselişlerde 7,39 ara direncinin üzerinde 7,44 - 7,45 güçlü direnç konumunda.

EUR/USD: Dün daha önce destek olarak çalışan 100 günlük ortalamanın altına hafif sarkma yaşansa da paritenin halihazırda 1,2025 civarından geçen bu ortalamanın üzerine kapanış yaptığını izledik. Yarın Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde Fed üyesi Brainard'ın Fed'in varlık alım programını azaltmayı geciktirebileceğini söylemesi pariteyi desteklemiş gözüküyor. Ancak, teknik görüntü nötr bir fiyatlamaya işaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda, PMI gibi önemli verilerin izleneceği günde, parite 1,2025 - 1,2140 arasında bant hareket yapabilir.

XAU/USD: ABD 10 yıllık tahvil faizi önemli gelişmelerin beklendiği bu haftada sakin görünümünü sürdürürken, Fed üyesi Brainard'ın faizlerdeki son dalgalanmanın Fed'in varlık alım programını azaltmayı geciktirebileceği söylemi, faizlerin yükselmeye devam etmesi durumunda Fed'in aksiyon alabileceğine yönelik önemli bir sinyal olarak görülebilir. Bu da yarın Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde değerli madeni destekleyebilir. Bu kapsamda, değerli madende 1.720 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 1.750 hedef olabilir. Aksi durumda, 1.720 desteğinin kırılması durumunda 1.700 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım / Harun Dereli - Gaye Aksongur Yavuz - Turgut Uslu - Elif Çamyaran
Hibya Haber Ajansı