FX Piyasaları

Bugün ABD tarafında Fed Başkanlarının konuşmaları ve TSİ 18'de kasım ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı verisi izlenecek.

USD/TRY: ABD'de on yıllık tahvil faizindeki hareket yakından izlenirken, Dolar bu sabah dirençli bir görüntü sergiliyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise görece sakin bir seyir var. Diğer yandan, dün emsallerinin gerisinde kalan TL tarafında kısmen de olsa olumlu ayrışma gözleniyor. Şu aşamada Dolar'daki yükseliş ivme kazanmadıkça Dolar / TL 7,52 - 7,53 direnç bölgesinin altında kalmaya devam edebilir ki beklentimiz de bu yönde. Olası düşüşlerde 7,43'ün altına sarkma yaşanması durumunda da kurda tekrar aşağı yönlü baskı oluşabilir ve ilk etapta 7,39 hedef olabilir. Sonraki yakın hedef ise 7,35 seviyesinde. Yurtiçinde aşılamanın bu hafta başlanacağı beklenirken, kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılabileceğine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları,  piyasalarda kısmi rahatlamaya yol açabilecek haber akışı olarak ön plana çıkıyor. Bugün ABD tarafında Fed Başkanlarının konuşmaları ve TSİ 18'de kasım ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı verisi izlenecek.

EUR/USD: ABD'de daha fazla mali teşvik paketinin gündeme gelmesiyle birlikte ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş eğilimi sürerken, Dolar dirençli durmaya devam ediyor. Geçen hafta 1,23'lü seviyelerde kalıcılık sağlayamayan ve haftanın ilk işlem gününde Dolar'daki güçlenmeye birlikte 1,2130 seviyesine kadar gerileyen paritede de baskı sürüyor. Paritede baskıya yol açan ABD - Almanya faiz farkı dışında teknik olarak da göstergelerdeki zayıflık belirginlik kazanıyor. Bu kapsamda, paritede aşağı yönlü hareketin devam edebileceğini ve paritenin 1,2210 direncinin altında kalarak 1,2080 seviyesine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz.

XAU/USD: ABD'de on yıllık tahvil faizindeki yükseliş ve ekonomilerdeki toparlanma beklentileriyle geçen hafta sert satışların gözlendiği değerli madende haftanın ilk işlem gününde de baskı vardı. Gün içinde 1.817 seviyesine kadar gerileyen değerli maden günü %0,2 oranında düşüşle kapattı. Bu sabah ABD tahvil faizi ile Dolar'da harekete karşın değerli madende toparlanma eğilimi gözlemliyoruz. Beklentimizin aksine toparlanmasını sürdüren değerli madende olumluya dönen kısa vadeli teknik göstergeler ile oluşan dönüş formasyonu yükselişin sürebileceğine işaret ediyor. Bu kapsamda, 1.848 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 1.872 ilk etapta hedef olabilir. Sonraki yakın hedef ise 1.887 seviyesinde. Diğer yandan, 1.848 desteğinin altına yaşanabilecek bir sakamda 1.829 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir. Sonraki yakın destek ise 1.817 seviyesinde.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı