FX Piyasaları

Dolar /TL bu sabah geçen hafta gördüğü 7,95 - 7,96 yakın zirvesine yaklaşıyor. Şu aşamada bu direnç bölgesinin geçilmesi durumunda psikolojik 8,0 seviyesi hedef olabilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde ise 7,92 ve 7,8950 sıralı yakın destekler olarak ön plana çıkıyor

USD/TRY: Gerek bazı aşı firmalarının çalışmalarına ara verdiğini açıklaması gerekse de ABD'de ek teşvik paketine yönelik olumsuz gelişmeler risk iştahını baskılasa da seçimlerden sonra olsa bile teşvik paketi üzerinde anlaşma sağlanacağına yönelik beklentilerin devam etmesi, bu yöndeki olumsuz açıklamaların etkisini şu aşamada sınırlı kılıyor. Aşı haberlerinin etkisinin de yine sınırlı olduğu söylenebilir. Dün ABD'de borsalarındaki düşüşe karşın bu sabah vadeliler artıdalar. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise net bir yön gözlenmiyor. Yurtiçinde ise TL, bir taraftan atılan normalleşme adımları diğer yandan jeopolitik haber akışı ile dalgalanıyor. Dolar /TL bu sabah geçen hafta gördüğü 7,95 - 7,96 yakın zirvesine yaklaşıyor. Şu aşamada bu direnç bölgesinin geçilmesi durumunda psikolojik 8,0 seviyesi hedef olabilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde ise 7,92 ve 7,8950 sıralı yakın destekler olarak ön plana çıkıyor.

EUR/USD: Risk iştahının baskılanması Dolar'ı bir taraftan desteklerken, Avrupa'daki koronavirüs vaka sayılarına yönelik endişelerin devam etmesi ve yarın başlayacak AB zirvesi öncesi Brexit sürecine yönelik gelişmelerin (Sterlin dünkü sert satışların ardından bu sabah da satıcılı) parite üzerinde baskı yarattığı söylenebilir. Şu aşamada, bu gelişmeler parite üzerinde baskı yaratmaya devam edebilecekken parite 1,1775 direncinin altında kalarak 1,17 seviyesine kadar gerileyebilir. Sonraki destek ise 1,1665 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1,1775 seviyesinin geçilmesi durumunda 1,1820 hedef olabilir.

XAU/USD: Dün risk iştahının baskılandığı ortamda yükseliş kaydeden Dolar ile birlikte Ons Altın %1,6 değer kaybetti ve günü 1.891 seviyesinde günü kapattı. Diğer yandan, aşı çalışmalarına bir şirketin daha ara vermesi haberi risk iştahı üzerinde net olumsuz bir etki yapmadığını izlerken, ABD'de ek mali teşvik ile ilgili olumsuz haber akışına karşın piyasanın seçimden sonra bile olsa teşvikler üzerinde anlaşma yaşanabileceği beklentilerini koruduğu söylenebilir. Bu kapsamda, değerli maden dünkü kapanış seviyesinin üzerinde tutunmak isteyebilir. Aksi durumda 1.870 seviyesi hedef olabilir. Ara destek 1.879 seviyesinde. Öte yandan, olası yükselişlerde 1.902 seviyesinin üzerinde 1.911 direnci hedef olabilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı