FX Piyasaları

Dolar / TL'de de benzer şekilde yükselişin sınırlı olabileceğini ve kurun 7,09 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz.(Ziraat Yatırım)

USD/TRY: ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişin risk alma iştahını azalttığını izliyoruz. Dün 10 baz puan yükseliş kaydeden ve bu sabah %1,33 seviyesini gören ABD on yıllık tahvil faizindeki hareket piyasaları bir miktar rahatsız etmiş gözüküyor. Diğer yandan, uzun vadeli faizlerdeki artış ekonomilerde canlanma beklentilerini içerdiği için risk iştahında net bir bozulma gözlemlemiyoruz. Bu kapsamda da Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki mevcut baskının da sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Yaşanan belirgin düşüşlerin ardından dün de 6,89'lu seviyeleri gören ve bu sabah 7,05'lere  kadar yükselen Dolar / TL'de de benzer şekilde yükselişin sınırlı olabileceğini ve kurun 7,09 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise 6,98 destek olarak izlenebilir. Yarınki TCMB faiz kararı öncesinde kur bu seviyeler arasında bant hareketi yapabilir. Bugün Fed'in son FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar takip edilecek. Ayrıca ABD'de ocak ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri öne çıkıyor.

EUR/USD: Ekonomilerde toparlanma beklentileri ile birlikte ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişin piyasa fiyatlamalarında etkili olduğunu izlerken, paritenin 1,21 seviyesinden geçen aylık ortalamasının altına sarktığını izledik. Diğer yandan, söz konusu yükseliş ekonomilerdeki toparlanmayı içerdiği için Dolar'da agresif bir fiyatlama yaşanmayabilir. Bu kapsamda, paritenin de 1,21 seviyesinin altında hafif şekilde baskılanabileceğini düşünüyoruz. Olası düşüşlerde 1,2060 ve 1,2020 sıralı destekler olarak izlenebilir. Öte yandan, paritenin tekrar 1,21 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 1,2155 hedef olabilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişin ivmelenmesi sonrasında değerli madende satış baskısı belirginleşti ve Ons Altın dün %1,3 oranında düşüş kaydederek 1.794,5 seviyesinden günü tamamladı. Şu aşamada ABD on yıllık tahvil faizindeki geri çekilmenin sınırlı olması ve yükseliş eğilimini koruması değerli maden üzerinde etkisini göstermeye devam edebilir. Bu kapsamda, Ons Altın 1.806 direncinin altında kalarak 1.775 ardından 1.765 seviyesini hedefleyebilir. Ara destek 1.785 seviyesindeyken, değerli madende toparlanma görülmesi ve 1.806 direncinin aşılması durumunda 1.820 hedef olabilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı