FX Piyasaları

Dolar'daki dirençli görüntü ile birlikte TL varlıklardaki kar realizasyonları sürebilir ve halihazırda 7,35 seviyesinden geçen 200 günlük ortalamasının üzerinde kalmaya devam eden kur 7,53 direncine yönelebilir.

USD/TRY: Geçen hafta yükseliş isteğinde olan Dolar, haftaya başlarken de dirençli bir görüntü sergiliyor. Aylık ortalamasının üzerinde seyreden Dolar endeksi (DXY) 50 günlük ortalamasına yaklaşmakta. Bugün tatil nedeniyle kapalı olacak ABD'de beklentilere yakın açıklanan teşvik paketine yönelik tartışmalar devam ederken, piyasalar hafta orasında Biden'ın görevi devralırken yapacağı konuşmaya odaklanacak. Avrupa ve ABD'de PMI rakamlarının da takip edileceği haftada sürpriz beklenmeyen ECB toplantısı da ajandada yer alıyor. Yurtiçinde ise politika faizinde bir değişiklik beklenmeyen TCMB toplantısı haftanın öne çıkan gelişmesi iken, TL haftaya sakin bir görüntüyle başlıyor. TL geçen hafta %1,5 oranında değer kaybetmişti. Yurtdışındaki zayıf risk alma iştahı ve Dolar'daki dirençli görüntü ile birlikte TL varlıklardaki kar realizasyonları sürebilir ve halihazırda 7,35 seviyesinden geçen 200 günlük ortalamasının üzerinde kalmaya devam eden kur 7,53 direncine yönelebilir.

EUR/USD: Geçen hafta piyasalarda oynaklık yaratan verilerin ardından, bu hafta ABD ve Avrupa'da PMI rakamları yakından izlenecekken, hafta ortasında Biden'ın görevi devralırken yapacağı konuşma önemli olacak. Diğer yandan, aşılama sürecinin devam ettiği ortamda Avrupa'da koronavirüs kısıtlamalarına yönelik endişeler de sürüyor. Bu haftaki ECB toplantısından ise sürpriz beklenmese de Euro'nun değerine yönelik söylemler öne çıkabilir. Fiyatlamalara bakıldığında, geçen hafta Biden'ın beklentilere yakın teşvik paketi açıklaması ve Fed Başkanı Powell'ın güvercin açıklamaları sonrasında piyasaya gelen kar realizasyonları devam ederken, Dolar'da dirençli görüntü korunuyor. Paritede de zayıflık sürüyor. Şu aşamada, mevcut fiyatlamaların sürebileceğini ve paritenin baskı altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Paritede baskının sürmesi durumunda 1,2040 hedef olarak izlenebilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1,2130 direnç olarak izlenebilir. Bugün ABD'de Martin Luther King Day Tatili nedeniyle piyasalar kapalı.

XAU/USD: Biden'ın mali teşvik paketi ile ilgili açıklamalarının yanı sıra Fed Başkanı Powell'ın faiz artırımına uzun bir zaman olduğunu belirtmesine rağmen değerli maden söylemlerden kalıcı destek bulmakta zorladı ve haftanın son işlem gününde %1,1 değer kaybederek 1.828 seviyesinden haftayı kapattı. Teknik açıdan değerli madenin güç kazanabilmesi için 1.850 seviyesini aşması gerektiğini düşünmekteyiz. Kısa vadede de ise 1.800 - 1.850 seviyeleri arasında bant hareketi yapmasını öngörmekteyiz. ABD'de tatil nedeniyle piyasaların kapalı olacağı günde değerli madenin dalgalı bir görüntü ile haftaya başladığını izliyoruz.

 

 
FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Zirrat Yatırım
Hibya Haber Ajansı