FX Piyasaları

7,03 - 7,09 ve 7,14 sıralı dirençler olarak izlenebilir.

USD/TRY: ABD on yıllık tahvil faizindeki harekeler yakından izlenirken, ABD'de dün açıklanan verilerin olumlu gelmesi, özellikle güçlü perakende satışlar verisi, Fed'in genişlemeci politikalara devam edeceği sinyali ve teşvik paketine ilişkin gelişmeler ekonomik toparlanmaya dair umutları canlı tutmakta. Uzun vadeli faizlerdeki artış da ekonomilerde canlanma beklentilerini de içerdiği için risk iştahında net bir bozulma yol açmazken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindekindeki baskı şu aşamada sınırlı kalabilir. Güçlü bir görüntü sergilemeye devam eden TL'de ise bugün saat 14'teki TCMB faizi kararı hareketlilik yaratabilir. Çoğu ekonomist politika faizinde bir değişiklik beklemiyor ancak karar metninde TCMB'nin şahin duruşunu koruyabileceğine yönelik işaretler sürpriz olmayacaktır. Bu kapsamda, şahin duruşun korunacağı varsayımıyla kurda geri çekilme devam edebilir ve 6,89 hedef olabilir. Bir sonraki hedef ise 6,84 civarında. Diğer yandan, olası yükselişlerde 7,03 - 7,09 ve 7,14 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Bugün ayrıca TCMB DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak. Yurtdışında ise ECB tutanakları ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

EUR/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki artışla birlikte aylık ortalamasının altına kayan parite ABD'de iyi gelen perakende satışlar verisi ile bu ortalamadan uzaklaşarak takip ettiğimiz 1,2020 civarına kadar düşüş kaydetti. Bu sabah ise hafif tepki alımları görülse de teknik olarak zayıf görüntüye bağlı olarak parite 1,2080 direncinin altında kalabilir ve 100 günlük ortalamanın bulunduğu 1,1990 - 1,1995 destek bölgesine kadar düşüşünü sürdürebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş eğilimi ile değerli madende satış baskısı devam etti ve Ons Altın dün %1,2 oranında düşüş kaydederek 1.772,4 seviyesinden günü tamamladı. Bu sabah ise ABD on yıllık tahvil faizindeki kısmi geri çekilme ile değerli madende tepki niteliğinde alımlar gözleniyor. Şu aşamada ABD on yıllık tahvil faiz oranı tekrar %1,30'un üzerine çıkmadıkça Ons Altın'da yaşanan düşüşlerin ardından önemli gözüken 1.765 - 1.770 destek bölgesinde gelen tepki alımları devam edebilir ve değerli maden söz konusu destek bölgesinin üzerinde kalarak 1.800 seviyesine doğru yükseliş kaydedebilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı