FX Piyasaları

u bağlamda halihazırda yıl sonu %7,4 enflasyon tahmininin yukarı yönlü revizesi bekleniyor. Son olarak, kurda teknik seviyelere baktığımızda, yukarıda 6,9830 güçlü direnç olarak izlenebilir.

USD/TRY:  Yaşanan düşüşlerin ardından dün tepki yükselişleriyle karşılaşan Dolar endeksi (DXY) bu akşamki Fed faiz kararı (Bir değişiklik beklenmeyen faiz kararı TSİ 21'de açıklanacak, TSİ 21.30'da da basın toplantısı var) öncesinde yatay bir görüntü sergilerken, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri sakin bir tablo çiziyorlar. Güne GOÜ ülkeleriyle birlikte güne sakin görüntüyle başlayan TL'de ise şu dakikalarda kısmi baskı gözleniyor. 5 yıllık CDS'imiz de 550 seviyesine yükselmiş durumda. Bugün yurtdışında Fed toplantısı dışında TSİ 10.30'da TCMB tarafından yayımlanacak yılın 3. Enflasyon raporu öne çıkıyor. Son TCMB toplantısında enflasyon tahmininde yukarı yönlü risklerin varlığına dikkat çekmişti. Bu bağlamda halihazırda yıl sonu %7,4 enflasyon tahmininin yukarı yönlü revizesi bekleniyor. Son olarak, kurda teknik seviyelere baktığımızda, yukarıda 6,9830 güçlü direnç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 6,9310 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 6,90 seviyesine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.EUR/USD: Yaşanan yükselişlerin ardından paritede dünkü soluklanmanın sınırlı kaldığını izlerken, parite günü 1,1716 seviyesinden günü kapattı. Bugünkü Fed kararı öncesinde ise paritede yükseliş eğilimi  gözlemliyoruz. Şu aşamada, Avro'nun dirençli durmaya devam ettiği diğer yandan Dolar'ın genel olarak zayıf seyrettiği ortamda parite en azından Fed toplantısına kadar dünkü en düşük ve haftalık ortalamasının geçtiği 1,17 seviyesinin üzerinde kalmak isteyebilir. Olası yükselişler ise 1,1780 direncinin geçilmesi durumunda 1,1840 hedef olabilir. Diğer yandan, 1,17 seviyesinin altına yaşanabilecek bir sarkmada 1,1660 hedef olabilir.


XAU/USD: Yaşanan düşüşlerin ardından Dolar'da dün tepki yükselişleri gözlenirken, değerli maden de kar realizasyonları sonrasında hızlı bir toparlanma gösterdi. Şu aşamada değerli madeni destekleyen katalizörlerde net bir değişiklik gözlenmezken, Ons Altın en azından bu akşamki Fed toplantısına kadar yükseliş eğiliminde olabilir ki Dolar'ın da dünkü yükseliş sonrasında bu sabah yatay bir görüntü sergilediğini izliyoruz. Teknik seviyelere baktığımızda da yukarıda 1.967 - 1.981 ve 2.005 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 1.945 desteğinin altında 1.929 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir. Aksi durumda, tepki gelebilecek bir sonraki destek 1.912 seviyesinde.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı