Günlük bülten

Borsa dün yukarı yönlü hareketini sürdürse de sabah saatlerindeki yukarı yönlü güçlü eğilimi devam ettiremedi. (Alan Yatırım)

BIST100…Haftalık Yükselişini Devam Ettirdi…Borsa dün yukarı yönlü hareketini sürdürse de sabah saatlerindeki yukarı yönlü güçlü eğilimi devam ettiremedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin karşıtı virüs retoriğini sertleştirmesi risk iştahını zayıflattı. İki ülke arasındaki tansiyon yüksek kalmaya devam ediyor. Yeni işlem gününde Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, ABD ve Avrupa hisse senedi vadelileri ekside. Yurt içi hisse senedi piyasalarının güne yatay başlaması, günün devamında ise haber akışına göre yön arayışına girmesi beklenebilir. Bugün TCMB faiz kararı piyasaların takibinde olacak. Yurt dışında ise PMI verileri ve ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi takip edilecek.

 

 

USDTRY… TCMB Toplantısı Takip Edilecek…Katar ile halihazırda var olan 5 milyar dolarlık swap anlaşmasının 15 milyar dolara yükseltildiği açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni süreçte yerel paralarla ticaret ve swap konusundaki çalışmaların daha etkin yürütüleceğini açıkladı. Swap gelişmeleri piyasa oyuncuları ve fiyatlamalar açısından daha önemli hale geldi. Merkez Bankası faiz kararı öncesinde TL dolar karşısında yatay bir seyir izledi. Bugün yurt içi piyasalar TCMB’nin Para Politikası Kurulu sonrasında açıklayacağı faiz kararını takip edecek. Piyasa medyan beklentisi TCMB’nin politika faizinde 50-100 baz puan indirime gideceği yönünde.

 

 

EURTRY…TL Euro Karşısındaki Kayıplarını Telafi Etme Konusundaki Kararlılığını Koruyor... Euro TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde 7.44 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…Dolar Global Bazda Değer Kazandı…FED tutanakları FED’in koronavirüs pandemisiyle mücadelede uzun vadeli normalleşme planlarını görüştüğünü ortaya koydu. ABD Başkanı Donald Trump’ın virüs salgınından Çin’i sorumlu tutan açıklamalarından sonra Euro Dolar paritesi 100 günlük ortalamasından geri çekildi. Piyasalarda risk algısının zayıflamasıyla birlikte dolar bu hafta ilk defa güç kazandı. Bugün Euro Bölgesi PMI verileri ve ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi takip edilecek. Risk iştahındaki zayıflamanın doların global bazda değer kazanmasına destek sağlaması beklenebilir.

 

XAUUSD…FED Toplantı Tutanakları Takip Edildi…Dün açıklanan FED toplantı tutanakları, Amerikan Merkez Bankası’nın koronavirüs kriziyle mücadelede uzun vadeli bir eylem paketini görüştüğünü ortaya koydu. Toplantı tutanakları Başkan Powell’ın açıklamalarını teyit etti. Altının ons fiyatı yeni işlem gününde bir miktar gevşese de likidite bolluğundan destek bulmaya devam ediyor.

 

GLDGR…380 TL Seviyesinin Altına Sarktı…Altının ons fiyatındaki gerileme ve TL’nin dolar karşısında güçlenmesiyle birlikte gram altın fiyatları 380 TL seviyesinin altına sarktı.

 

 

BRENT…Global Talepteki Toparlanmadan Destek Buluyor… Global petrol talebindeki toparlanma eğilimi Brent petrolün varil fiyatlarına destek sağlıyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni işlem gününün ilk saatlerinde vadeli piyasalarda 36 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

SP500Trump’ın Çin Hakkındaki Açıklamaları Sonrasında Ekside…ABD’de perakende şirketlerinden gelen olumlu haberlerle birlikte yükselen S&P500 endeksi yeni işlem gününde vadeli piyasalarda Trump’ın açıklamaları sonrasında negatif bir görünüm sergiliyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı