BIST100 Endeksi, Küresel piyasalardaki risk iştahındaki azalmaya bağlı olarak geriledi

BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta rekor seviyelere çıkmasının ardından haftanın son işlem gününde kazançlarının bir kısmını geri verdi. Jeopolitik risklerdeki gerileme beraberinde CDS primindeki düşüşü de getirmekte.

BIST100…Küresel Piyasalardaki Risk İştahındaki Azalmaya Bağlı Olarak Geriledi…BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta rekor seviyelere çıkmasının ardından haftanın son işlem gününde kazançlarının bir kısmını geri verdi. Jeopolitik risklerdeki gerileme beraberinde CDS primindeki düşüşü de getirmekte. 2020 yılının hikâyesi olacak ekonomik büyümenin, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek not artırımdan destek bulması beklenebilir. Yeni haftada küresel risk iştahında bariz bir bozulma olmadıkça yükseliş trendinin orta vadede devam etmesi beklenebilir. Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri takip edilecek, yurt dışında ise Çin'de başlayan koronavirüsü piyasaların gündemindeki yerini koruyacak.
 
 
USDTRY…5.95 Seviyelerini Test Etti… Geçtiğimiz hafta 5.90 seviyelerinde dalgalanan Dolar TL kuru hafta boyunca negatif bir görünüm sergiledi ve haftanın son işlem gününde 5.95 sınırına dayandı. Bu hafta TCMB'nin 2020 yılının ilk Enflasyon raporu var. Enflasyon raporunda geleceğe ilişkin Merkez Bankası beklentileri ve tahminleri yer alacak. 5.94 seviyesi üzerinde işlem gören Dolar TL kurunda bu noktadaki kalıcılığın sağlanması durumunda 5.98 seviyelerine doğru alımların devam etmesi beklenebilir.
 
 
EURTRY…Yatay Bir Seyir İzledi…Almanya Başbakanı Angela Merkel Türk-Alman Üniversitesinin yeni binalarının açılışına katıldı. Haftanın son işlem gününde Euro TL kuru yatay bir seyir izledi. Yeni haftanın ilk işlem gününde 6.56 seviyelerinde işlem görmekte.
 
 
EURUSD…Kasım 2018'den Bu Yana Olan En Uzun Haftalık Kaybına Yöneldi…Cuma günü açıklanan PMI verileri Almanya'dan gelen toparlanma sinyallerinin Euro Bölgesi'ne pek yansımadığını ortaya koydu. Ocak ayı imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşse de hizmet ve bileşik PMI beklentilerin altında gelmesiyle beraber Euro Lagarde'ın güvercin açıklamalarıyla birlikte son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD Bileşik ve Hizmet PMI verisi beklentilerden iyi gelirken, üretim PMI verisi geriledi.
 
 
XAUUSD…Risk İştahındaki Yükselişle Beraber 1590 $ Seviyelerini Test Etti…Avrupa Merkez Bankası'nın para politikasına ilişkin verdiği güvercin mesajlar ve Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve henüz önlenemeyen koronavirüsüne bağlı olarak risk iştahındaki durgunluk, altın fiyatlarına yukarı yönlü destek sağlıyor. ABD'nin Irak'ta bulunan Bağdat büyükelçiliğine füze isabet etmesi ile birlikte jeopolitik riskler yeniden gündeme geldi. Haftanın açılışında 1588 $ seviyelerine kadar yükselen altının ons fiyatı sabah saatlerinde bir miktar geri çekilerek 1580 $ seviyelerinde işlem görüyor.
 
 
GLDGR…300 TL'nin Üzerinde…Dolar TL kurundaki değer kaybı ve altının ons fiyatındaki yükselişten destek alan gram altın 302 TL seviyelerinden işlem görmekte.
 
 
BRENT...60 $'ın Altına Geriledi…Brent petrolün varil fiyatı Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'de ortaya çıkan koronavirüsü için uluslararası düzeyde acil duruma geçilmesi için henüz erken olduğunu açıklamasıyla birlikte kayıplarının bir kısmını geri aldı. ABD'de sondaj kuyusu sayısı bir önceki haftaya göre artış gösterdi. Çin'in yeni yıl tatilini uzatması ve koronavirüs salgının ekonomik kayıplara neden olacağı beklentileriyle birlikte brent petrolün varil fiyatı 60$ seviyesinin altına geriledi.
 
 
SP500…Rekor Seviyelerden Geriledi… Beklentilerden iyi gelen şirket karları ve birinci faz anlaşmanın hisse senedi piyasalarında yarattığı iyimserlikle birlikte Wall Street 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün salgına dönüşebileceği endişeleriyle ivme kaybeden endeks haftanın son işlem gününde kazançlarının bir kısmını geri vererek 3,294 puana geriledi.

 


Kaynak: Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı