Günlük strateji

Küresel piyasalarda Fed sonrası düşük risk iştahından dolayı Borsa İstanbul’un güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz. (Piramit Menkul)

Bugün Ne Bekliyoruz?

Fed’in son para politikası toplantısına ilişkin tutanakların yayınlanması sonrasında piyasalarda satış baskısının hâkim olduğunu görmekteyiz. ABD hisse endekslerindeki sert düşüşün ardından Asya’da da risk iştahı düşük seyretmekte. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,66, Topix Endeksi %0,68 geriledi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,25, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,24 düştü. Tayvan hisselerinde kayıplar %2,50’yi aştı. TSİ Çarşamba akşamı yayınlanan FOMC tutanakları çoğu yetkilinin varlık alımlarının azaltılmasının bu yıl başlayacağını düşündüğünü işaret etti. Bu sinyalin ardından hisse piyasaları üzerindeki tedirginlik artarken dolar 93,50 puan ile Kasım 2020’den bu yana en güçlü seviyeyi gördü; ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde ise %1,26 civarında sakin seyir devam etmekte. Küresel büyüme endişelerinin artmasıyla birlikte petrol fiyatlarında düşüş serisi devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı tutanakların ardından 66,77 USD seviyesine kadar çekildi. Enflasyon ve istihdam hedeflerine yaklaşan Fed’in sıkılaştırma takvimi giderek netleşmektedir. Politika patikasına ilişkin daha fazla ipucu için haftaya gerçekleştirilecek Jackson Hole sempozyumunu takip edeceğiz. Bugün küresel piyasalarda ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları ve Philadelphia Fed’in imalat endeksi takip edilecek. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti yayınlanacak. Ayrıca TCMB’nin haftalık banka ve menkul kıymet istatistikleri açıklanacak. Küresel piyasalarda Fed sonrası düşük risk iştahından dolayı Borsa İstanbul’un güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde karışık görünüm sergilendi. CAC 40 endeksi %0,73 ve FTSE 100 endeksi %0,16’lık düşüş ile negatif olurken DAX endeksi %0,28 oranında yukarı yönlü hareket sergiledi. Bölge geneline dair fikir veren EURO STOXX 50 endeksi ise %0,17 ile yatay satıcılı oldu. EUR/USD paritesi gün içinde 1,1740’ı aşan hareketler sergilese de ilerleyen saatlerde stabil konuma geçti. ABD endeksleri ise DOW JONES’un öncülüğünde %1,0’i aşan değer kaybına uğradılar. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 0,008 baz puanlık sınırlı artış ile yatay kaldı. Dolar endeksi (DXY) de benzer bir şekilde sınırlı artış ile 93 USD’nin üzerinde kaldı. Emtia tarafında ise ons altın %0,10’luk sınırlı düşüş ile 1.780 USD’nin üzerinde kalmaya devam etti. Brent petrol, %2’ye varan düşüş ile 67,58 USD’ye kadar geriledi ve son 1 ayın en düşüğünü gördü. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin, 27-28 Temmuz tarihli toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, ekonominin izlediği yolun virüsün seyrine bağlı olmaya devam edeceği vurgulandı. Ayrıca yetkililer enflasyon hedefinde hemfikir olurken varlık alımları konusunda ayrıştı.

BİST100 endeksi dün günü, küresel borsalardaki satışın da etkisiyle %0,83 oranında değer kaybederek kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları %0,50’ye varan benzer hareketler ile alıcılı fiyatlandı. Gram altın ise yukarı yönlü hareketler sergilemesine karşın 485 TL civarındaki yatay seyri devam etti. TCMB’nin açıkladığı verilere göre Haziran sonu itibariyle özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu 2020 yıl sonuna göre, 486mn USD artarak 174mlr USD oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı