Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde dış ticaret verilerinde ihracat geçen mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %  42,2 artarak 18 milyar 984 milyon dolar, ithalat % 25,6 artarak 23 milyar 637 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde dış ticaret verilerinde ihracat geçen mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %  42,2 artarak 18 milyar 984 milyon dolar, ithalat % 25,6 artarak 23 milyar 637 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece mart ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre % 14,9 azalarak 5 milyar 469 milyon dolardan, 4 milyar 653 milyon dolara geriledi. Ocak-Mart döneminde ise ihracat % 17,2, ithalat % 9,6 arttı. Mart ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken en çok ithalat yapılan ülke Çin oldu. Dolar endeksindeki yükseliş ve enflasyon endişeleri ile USD/TRY’de yükseliş görüldü. BİST100 endeksi ise günü % 0,26 değer kaybederek günü 1.397,82 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %3,89 ile turizm olurken en çok kaybettiren ise % 3,79 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Bugün gözler enflasyon verilerinde olacak. Yurtiçinde aylık bazda TÜFE % 1.80 beklenirken yıllık bazda TÜFE’nin ise % 17.30 gelmesi tahmin edilmekte. Acar Menkul Değerler olarak enflasyonun yıllık bazda % 17.50- % 17.80  geleceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonda bu ay gıda fiyatlarında bir miktar baz etkisi ile düşürücü etki görebiliriz ancak yükseliş devam edecektir. Bunun dışında konut, haberleşme ve özellikle ulaştırma kaleminin etkisiyle artış yaşanacağını düşünmekteyiz. Yine enflasyonda en yüksek artışı çeşitli mal ve hizmetler kaleminden görebiliriz. Ayrıca kurun birikimli etkileri de enflasyonu yukarı itici bir neden olarak sayabiliriz. Bu ay ulaştırma kaleminin enflasyonu yükselten ana unsur olacağını tahmin ediyoruz. Diğer merakla beklediğimiz unsur ise ÜFE-TÜFE arasındaki makas olacaktır. Şu anda ülkemizde hem talep kaynaklı hem arz kaynaklı enflasyon görülmekte. ÜFE 2021 yılının Mart ayında % 31.20 olarak gerçekleşmişti. ÜFE-TÜFE arasındaki makas % 11.48 iken (31,20-16.19 =15.01) bu maliyetlerin üreticinin sırtına yüklendiği anlamına gelmekte. Yani bu durum değişmez ise ÜFE-TÜFE makası kapanmaz ise yeni zamların yolda olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda kısa vadede enflasyondaki düşüş beklenenden daha uzun sürebilir.

ABD:  Cuma günü ABD’de kişisel gelirler beklentilerin üzerinde %21,1 gerçekleşirken, kişisel harcamalar ise beklentilerin altında  %4,2 olarak açıklandı. ABD'li vatandaşların bu dönemde tasarruf eğilimine yöneldiğini izliyoruz ancak tüketim harcamaları hala yüksek kalmakla enflasyona destek veriyor. Fed faiz toplantısı sonrası enflasyon beklentilerindeki yükseliş ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yükseltirken dolar endeksinin de artmasını sağlamakta. Dolar endeksindeki yükseliş paralelinde doların tüm para birimleri karşısında değer kazanacağı bir dönemin başladığını düşünüyoruz. Bu çerçevede altın fiyatlarındaki düşüş beklentimiz devam ediyor. Cuma günü ABD borsaları enflasyon endişeleri ile günü satıcılı kapattı. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD’nin enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştıklarını açıklarken ABD Başkanı Joe Biden'in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, dün ABCNews'a verdiği demeç ile ABD'nin İran'a ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğine yönelik haberleri yalanladı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran ile 4+1 ülkeleri ile devam eden nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerinde ABD ve İran arasındaki sorunda buzlar çözülürken yaptırımların tam kaldırılmasına dair yol kat edilmiş değil. Ancak bu gelen uzlaşmacı haberler altın fiyatların hafta başında yukarı yönlü destekledi.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 60.7 gelmesi beklenirken ISM imalat PMI verisinin ise 65.0 puan açıklanması tahmin edilmekte. Pandemide aşılamanın çoğunu Temmuz ayına kadar bitirmeyi planlayan ABD’de kısıtlamaların gevşetilmesi ekonomik büyümeye katkı sunuyor. Ayrıca bugün akşam saatlerinde Fed üyesi Williams ve Fed  Başkanı Powell konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Avrupa Merkez Bankası’nın faizler noktasında  dikkat ettiği en önemli verilerden olan enflasyon verilerinde yıllık TÜFE beklentiler dahilinde %1,6 gerçekleşirken, yıllık bazda çekirdek TÜFE benzer şekilde %0,8 olarak açıklandı. Enflasyondaki yükseliş eğiliminin artması tahvil getirilerinde de oynaklığı artırmakta. Avrupa’da da tahvil faizlerinde yükseliş devam ediyor. Bunun dışında Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı beklentilerin altında %8,1 olarak açıklandı. Euro Bölgesi'nde istihdamda toparlanma devam ediyor. 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin büyüme verisi %0,6 daralmasına karşın beklentilerden pozitif gerçekleşti. Beklentiler büyümenin %0,8 daralacağı yönündeydi. BU gelişmelerin ardından Avrupa borsaları İngiltere hariç düşüşle kapatırken enflasyon endişelerinin ön plana çıkması riskli varlık kabul edilen borsalarda satışların yaşanmasını sağladı. Eur/Usd, dolar endeksindeki sert yükseliş ile düşerken Eur/Try ise Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla hafifi alımlar devam ederken bugün Türkiye’den gelecek enflasyon verisi pariteye yön verecektir.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 63.3 açıklanması beklenirken bölge ekonomilerinden gelecek verilerde önümüzdeki döneme ilişkin büyümenin nasıl yol alacağına dair fikir vermesi bakımından yakından takip edilecektir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1396 seviyesinin altında önce 1381 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1406 direncinin kırılması halinde önce 1418 ve arkasından 1428 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1486 seviyesinin kırılması halinde önce 1495 ve arkasından 1507 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1477 desteğinin altında önce 1465 ve arkasından 1445 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2140 seviyesinin kırılması halinde önce 8.1800 ve arkasından 8.1335 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3670 direncinin üzerinde önce 8.4570 ve arkasından 8.6200 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1765 seviyesinin altında önce 1756 ve arkasından 1744 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1778 direncinin kırılması halinde önce 1789 ve arkasından 1796 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#Kalekim - Kimyevi’nin 34.500.000 adet payının pay başına 13,75 - 14,75 TL fiyat aralığından halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#Penta Teknoloji’’nin 21.135.561 adet payının pay başına 32,00 - 38,00 TL fiyat aralığından halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#AKSGY AKİŞ GMYO   - Pandemi nedeniyle 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı olması sebebiyle, şirket tarafından tam kapama süresince kapalı kalan kiracılarından kira alınmayacağını ve AVM’nin 2021 yılı Nisan ayı kirasının faaliyetin devam ettiği 29 Nisan tarihine kadar tahsil edileceği açıklandı.

#AKSEN AKSA ENERJİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde Bingöl - 1 (10 MW) ihalesi için 21,7 Kuruş/kW saat bedel ile en iyi teklifin verildiği açıklandı.

#BAGFS BAĞFAŞ - Sermaye artırımından elde edilecek fonun banka kredilerinin ödenmesinde ve modernizasyon yatırımlarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#BNTAS BANTAŞ - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 250 milyon TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’da da onaylandı

#BSOKE BATISÖKE - Fabrikanın Döner Fırın - 2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın - 2’nin 10 Mayıs’a kadar durdurulduğu açıklandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - Şirketin Eti Bakır firmasından 2021 yılı 3. çeyreğinde teslim edilmek üzere, 4,7 milyon TL tutarında çelik bilya siparişi aldığı açıklandı.

#DERHL DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG - Consitex S.A.'ya karşı daha önce açılan ve kazanılan marka tescil davası sonrasında şirketin uğramış olduğu maddi ve manevi zararların tazmini için 1,1 milyon TL tutarında tazminat davası açıldığı açıklandı.

#ECILC ECZACIBAŞI İLAÇ - Eczacıbaşı Holding'nin maliki olduğu İstanbul Kartal’daki taşınmazın konut imarına sahip olacak bölümünde, projenin gerçekleştirilebilmesine yönelik yasal süreçler dahil tüm adımların tamamlanabilmesi halinde, hasılat paylaşımı esaslı bir konut projesi geliştirilebilmesi amacıyla Mesa Mesken Sanayii, Nurol İnşaat ve Tahincioğlu Gayrimenkul ile 2018 yılında imzalanan sözleşmenin feshedildiği açıklandı.

#GOZDE GÖZDE GİRİŞİM - Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Polinas Plastik’in Propak Ambalaj’da sahip olduğu %95 oranındaki payların tamamının, Propak Ambalaj’ın %100 paylarına karşılık gelen 120 milyon evro işletme değeri üzerinden Constantia Flexibles International GMBH'ye satışına karar verildiği açıklandı.

#KAREL KAREL ELEKTRONİK - 2 milyar TL kayıtlı sermaye sistemine geçiş ve esas sözleşme değişikliğine ilişkin SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#MPARK MLP SAĞLK - JCR Eurasia tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notu'nun "BBB+(Trk)"den "A- (Trk)"ye, Kısa Vadeli Ulusal Notu'nun "A-2 (Trk)"den "A-1 (Trk)"ye not görünümlerinin Stabil’e yükseldiği açıklanırken, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının "BB+/ Negatif" olarak belirlendiği açıklandı.

#ZRGYO ZİRAAT GYO - Şirket paylarının halka arzında talepler bugün toplanacak. 

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı